Napięciowe bóle głowy

Napięciowy ból głowy to ból pierwotny, który nie jest powodowany przez inne schorzenia. Najczęściej ta dolegliwość występuje u kobiet i rozpoczyna się między 35 a 40 rokiem życia. Niestety, występuje dość często, a problem ten dotyczy dużej liczby osób. Czas trwania i intensywność bólu napięciowego nie trwa cały czas, tylko okresowo. W większości przypadków ta dolegliwość, gdy jest leczona, to przebiega łagodnie. Jednak brak właściwego reagowania na przejawiający się ból przybiera postać przewlekłych bólów głowy, które obniżają jakość życia.

Przyczyny występowania napięciowych bólów głowy

Przyczyną napięciowego bólu głowy często jest napięcie mięśni, głównie mięśni szyi, karku i barków. Specjaliści uważają, że osoby cierpiące na bóle napięciowe mają większą wrażliwość na ból mięśni głowy. Ponadto ból tego rodzaju nie jest spowodowany tylko jednym czynnikiem. Do głównych przyczyn należy między innymi silny stres, lęk, brak wystarczającej ilości snu, niewłaściwa postawa ciała oraz obciążenie mięśni. Badania wykazują, że ból może zmieniać swoja intensywność ze względu na doświadczane stany emocjonalne. Skrajne emocje, lub depresja to jedne z najczęstszych czynników pojawienia się, lub wzmocnienia uczucia bólu. Czasem ból napięciowy, spowodowany może być również zbyt długim przebywaniem przed monitorem komputera oraz dużą ilością alkoholu w organizmie i dużym wysiłkiem fizycznym. Ból napięciowy sprawia bardzo duży dyskomfort, który utrudnia życie codzienne. Obecnie leczenie przyczynowe jest niemożliwe w tym przypadku, ponieważ nie ma jednego czynnika powodującego ten stan. Istnieje jednak kilka form leczenia bólu napięciowego.

Drętwienie kończyn — co może oznaczać?

Jak leczyć napięciowe bóle głowy?

Odpowiednie leczenie jest kluczowe, by złagodzić objawy bólów napięciowych głowy i nie pozwolić, aby nie stały się przewlekłym schorzeniem. Osoby, które dotyka ten rodzaj bólu, najczęściej sięgają po substancje, które redukują uczucie bólu. Doraźnie przyjmowanie takich produktów jest bezpieczne dla organizmu, jednak zbyt częste sięganie po takie leki jest niewskazane. Aby leczenie było skuteczne, lekarz musi zbadać wszystkie inne możliwe przyczyn występowania bólu. Można brać pod uwagę na przykład różnego rodzaju infekcje, nadciśnienie czy zażywane leki. Po wykluczeniu możliwych czynników i chorób napięciowe bóle głowy zwalczać na różne sposoby. Do najpopularniejszych rozwiązań należy stosowanie technik relaksacyjnych oraz farmakologicznych, które związane są z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych. Bardzo ważnym elementem jest terapia manualna, którą wykonuje się u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Specjalne techniki masażu pozwalają na skuteczne niwelowanie bólu napięciowego głowy. Warto również uprawiać sport taki jak pływanie lub jogging. Ruch przyczynia się do złagodzenia napięcia mięśniowego, przez co ból będzie mniejszy. Wszystkie te sposoby pomagają złagodzić objawy bólów głowy powodowanych przez napięcie mięśnie, czasem nawet mogą zapobiec ich nawrotom.
Jeśli cierpisz na napięciowe bóle głowy przychodnia Ultragen, będzie dla Ciebie idealnym miejscem. Doświadczeni lekarze szybko przeprowadzą badania i postawią diagnozę. Zadbaj o swoje zdrowie z nami. Zachęcamy do umówienia wizyty!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »