Jak często powinno się wykonywać USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne to nieinwazyjne badanie, które pozwala na postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia wielu schorzeń układu rodnego. To badanie jest kluczowe, aby zapobiegać chorobom i utrzymywać zdrowy układ rozrodczy. Mowa tu w szczególności o chorobach nowotworowych, które zbyt późno wykryte zagrażają życiu. Nie bez powodu, lekarze uświadamiają i zachęcają kobiety, do regularnego korzystania z tych badań kontrolnych. Niestety, duża liczba kobiet, bardzo rzadko, lub wcale nie korzysta z usług ginekologa. Nie należy zapominać, że profilaktyczne badania USG, to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowego organizmu.

Regularne badanie ultrasonograficzne to podstawa

USG ginekologiczne to badanie, które umożliwia wykrycie wielu schorzeń, dlatego tak bardzo ważne jest, aby wykonywać je regularnie. USG ginekologiczne należy przeprowadzać profilaktycznie nie rzadziej niż raz na rok u współżyjących pacjentek, które nie są w ciąży oraz niemających wskazań do częstszego jego wykonywania. Badanie w razie konieczności można przeprowadzić w dowolnej fazie cyklu, nawet podczas miesiączki. Jednak w przypadku kobiety w wieku rozrodczym lekarze zalecają wizytę ginekologiczną w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. To badanie jest także wyjątkowo ważne i należy go wykonywać, kiedy planuje się ciąże. Nie należy zapominać, że badanie ultrasonograficzne może być, a nawet powinno być również wykonywane u młodych kobiet. Warto poddawać się temu badaniu niezależnie od tego, czy rozpoczęło się współżycie płciowe, czy jeszcze nie. Ponadto jest ono w 100% bezpieczne dla tak młodych osób. W przypadku gdy lekarz widzi wiele wskazań, badanie USG należy wykonywać częściej.
USG ginekologiczne jest szczególnie ważne, gdy występują problemy z zajściem w ciążę. Takie badanie służy do obserwacji zmian zachodzących w organizmie kobiety i wtedy jest wykonywane nawet co 2 dni. Ponadto, gdy kobiety mają wykryte niepokojące zmiany, np. takie jak torbiele czy guzy jajnika USG trzeba wykonywać znacznie częściej niż rok, aby obserwować występujące zmiany.

Dlaczego warto wykonywać USG ginekologiczne?

USG ginekologiczne pomaga przedwcześnie wykryć niebezpieczne zmiany w organizmie, nawet te potencjalnie bezobjawowe. To również dobre badanie przesiewowe, aby zauważyć choroby nowotworowe w obrębie narządów rodnych. Przede wszystkim pozwala na ocenę narządów miednicy, a dokładniej macicy, jajników oraz dna miednicy. W przypadku badań przesiewowych w szczególności ocenia się błonę śluzową, która wyściela jamę macicy, a także jajniki oraz rozmieszczenia pęcherzyków jajnikowych. Dzięki przeprowadzeniu tego badania lekarz jest w stanie zidentyfikować zarówno zmiany w organizmie, takie jak: mięśniaki macicy, guzy, torbiele jajników, jak i stwierdzić fizjologiczną ciążę. Regularne badanie pozwala na zapobieganie dużym schorzeniom, takich jak: skręt jajnika lub ciąża pozamaciczna. USG ginekologiczne przeprowadzane jest także podczas diagnostyki zaburzeń miesiączkowania. Co więcej, USG ginekologiczne jest metodą, która stosuję się do rozpoznania przyczyny silnych bólów podbrzusza oraz pozwala na wykluczenie dużych patologii takich jak: skręt jajnika czy ciąża pozamaciczna.
Pracownia Ultragen to idealne miejsce na zadbanie o swoje zdrowie. Doświadczeni pracownicy, profesjonalnie zajmują się klientami, przez co można poczuć się bardzo bezpiecznie. Jeśli twoja ostatnie badanie USG było już jakiś czas temu, zapraszamy do kontaktu i umówienia się na wizytę!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także