Objawy i przyczyny astmy

Astma jest chorobą przewlekłą, która ciężko jest całkowicie wyleczyć. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby jak najszybciej ją zdiagnozować i leczyć. Wpływa przede wszystkim na stan dróg oddechowych. Zazwyczaj objawia się uciążliwymi reakcjami takimi jak kaszel, świszczącym oddech czy duszności. Osoby z tą chorobą cały czas mogą spodziewać się silnej reakcji, która nasila się m.in. przez alergeny, czy aktywność fizyczną.

Jakie są objawy astmy?

Astma oskrzelowa objawia się m.in. problemami w przepływie powietrza przez oskrzela, co za tym idzie osoby cierpiące na astmę, mają problemy ze słyszalnym świstem przy oddychaniu, kaszlem, uciskiem w obszarze układu oddechowego oraz obrzękiem błony śluzowej. Co więcej, astmatycy zmagają się z nagłymi napadami duszności, które utrudniają i uprzykrzają codzienne obowiązki. Dopiero po podaniu leków mogą wrócić do normalnego stanu i przestać kaszleć. Podczas diagnozy ważne jest, aby specjalista stwierdził uczulające alergeny, ponieważ czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z czynników jest przyczyną astmy. Należy pamiętać również, że nie każda osoba ma te same objawy. Poszczególne osoby mogą mieć wszystkie lub tylko część z nich. Ponadto niektórzy astmatycy mogą funkcjonować przez spory okres czasu bez żadnych objawów, a one nasilają się dopiero w pewnym okresie. Co więcej, niektóre osoby mogą odczuwać objawy astmy tylko podczas ćwiczeń lub podczas choroby infekcyjnej. Szczególnie ważne jest, aby szybko rozpoznawać i przeciwdziałać nawet łagodnym objawom. Pozwoli to na zapobieganie ciężkim napadom kaszlu i problemów z oddychaniem.

Puchnące i sztywne stawy — gdzie się udać?

Przyczyny astmy

Specjaliści nie stwierdzili dotychczas jednoznacznej przyczyny astmy oskrzelowej, jednak znany jest zespół czynników, które mogą ją powodować. To schodzenie ma swoje podłoże w mechanizmach zapalnych, immunologicznych i alergicznych, które objawiają się niekontrolowanym kaszlem. Czynniki powstawania astmy można podzielić na genetyczne oraz środowiskowe. Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne, powodujące powstawanie astmy, dlatego tę chorobę można odziedziczyć po rodzicach. Ponadto, te czynniki mogą nasilać się pod wpływem alergenów obecnych w otoczeniu. Do alergenów zaliczamy przede wszystkim zanieczyszczenia w powietrzu, dym papierosowy, kurz, wilgoć, pyłki roślin, sierść, czy roztocza. Alergenu w środowisku nie występują ciągle i mają zmienne natężenie, dlatego objawy astmy mogą występować w różnym czasie. Warto wiedzieć, że osoby cierpiące na astmę mają przewlekły stan zapalny dróg oddechowych i są wrażliwe na wcześniej wymienione czynniki. Szczególnie narażone są osoby, które mają różnego rodzaju alergie, takie jak katar sienny czy alergia na niektóre pokarmy. Ponadto badania wskazują, że palenie w czasie ciąży i przedwczesny poród daje większe prawdopodobieństwo na wystąpienie astmy u dziecka. Co więcej, niektóre osoby są narażone na rozwijanie się astmy, ze względu wykonywanej pracy. Podczas styczności z mąką, pyłem drzewnym, czy lateksem zwiększa się ryzyko pojawienia się objawów astmy.

Jeśli zmagasz się z objawami astmy to przychodnia Ultragen, będzie dla Ciebie idealnym miejscem i pomoże ci zwalczać to uciążliwe schorzenie. Na stronie naszej firmy znajdą Państwo dokładny opis każdej z naszych usług, które pomogą w walce z astmą. W razie jakichkolwiek wątpliwości serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego i umówienia się na wizytę lekarską!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »