sztywne stawy

Puchnące i sztywne stawy — gdzie się udać?

Opuchnięte stawy mogą być objawem nieprawidłowego funkcjonowania narządów ruchu. Mogą też świadczyć o schorzeniach ogólnoustrojowych takich jak niedoczynność tarczycy, dna moczanowa czy zaburzenia krążenia. Kiedy obrzęk stawów się utrzymuje, a dodatkowo pojawiają się takie objawy jak sztywność mięśni, gorączka czy bóle należy skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny opuchniętych stawów

Stawy to elementy, które łączą końce stawowe sąsiadujących kości. Dzięki tkankom miękkim, którymi są otoczone, są amortyzowane. Jedną z popularniejszych dolegliwości, związanych ze stawami są, okresowo pojawiające się obrzęki. Pojawia się wtedy opuchlizna, która powstaje na skutek nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu i dochodzi wtedy do obrzęku, a dany staw robi się bardziej tkliwy.

Przyczyną powstawania opuchlizny wokół stawów może być wiele. Jedną z najczęstszych jest choroba o podłożu reumatycznym, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Kolejną przyczyną może być stłuczenie, skręcenie lub inny ostry uraz stawu. Opuchlizna stawów i sztywność nie musi być związana z ich uszkodzeniem, może to być spowodowane niewydolnością serca, chorobami tarczycy czy dysfunkcją nerek.

Do jakiego lekarza się udać z opuchniętymi i sztywnymi stawami?

Opuchnięcie i sztywność stawów może świadczyć o wielu chorobach czy urazach. Obrzęki mają różny charakter i to lekarz powinien określić, z jakim typem opuchlizny mamy do czynienia. Najlepszą opcją, będzie wizyta u lekarza internisty, które przedstawi najważniejsze informacje o dolegliwości i pokieruje na dalszą diagnostykę.

Opuchnięte stawy — leczenie

To, jakie leczenie zostanie przepisane, zależy w głównej mierze od przyczyn i występujących objawów. Jeśli opuchnięcie i sztywność stawu jest konsekwencją urazu, to wykorzystuje się zimne okłady, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ważne jest, aby w takiej sytuacji oszczędzać kończynę oraz unosić ją powyżej poziomu ciała, dzięki czemu opuchlizna szybciej zniknie.

W sytuacjach, kiedy opuchlizna wiąże się z chorobami przewlekłymi, należy ukierunkować swoje leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Należy wtedy stosować sposoby, które usuną dysfunkcję w organizmie, na skutek czego ustąpią opuchnięte stawy. Najczęściej będą to odpowiednio dobrane leki, które pomogą uporać się z chorobą.

Profilaktyka ma znaczenie

Wizyta u rehabilitanta

W sytuacjach kiedy opuchlizna i sztywność stawów spowodowane jest przez uraz, warto udać się na rehabilitację, która umożliwi szybszy powrót do zdrowia i do pełnej sprawności. Rehabilitant zaproponuje zabiegi oraz ćwiczenia, które będą adekwatne do danego urazu oraz do możliwości indywidualnych.

Warto pamiętać, że w przypadku chorób zwyrodnieniowych, ćwiczenia i aktywność fizyczną są możliwe dopiero po przejściu w stan przewlekły i po ustąpieniu obrzęku. Ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia izometryczne czy ogólnousprawniające to najczęściej stosowane metody walki z dolegliwościami tego typu chorób.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, czy wątpliwości w kwestiach zdrowotnych, to zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »