bóle stawów

Bóle stawów kolanowych u kolarzy

Nowoczesne rowery wykorzystują różnorodne technologie, które zwiększają przyjemność jazdy, sprawiają, że sport ten jest bezpieczniejszy i wygodniejszy. Niestety zastosowanie nawet najnowocześniejszych rozwiązań nie uchroni rowerzystów od bólu stawów kolanowych, jeśli nie będą oni zwracać na odpowiednią technikę jazdy i stosować dobrze przygotowanego planu treningowego.

Ból stawów kolanowych po jeździe na rowerze

Ból w stawie kolanowym po jeździe na rowerze pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do mocnego przeciążenia stawów. Wystarczy jeden trening, który będzie za szybki lub za długi, który spowoduje przeciążenie kolana. Ból pojawiający się w kolanie jest początkiem stanu zapalanego stawu.

Nieprawidłowa praca kolan podczas jazdy na rowerze, również może objawić się bólem stawu kolanowego. Dyskomfort będzie spowodowany nierównomiernym rozwinięciem jednej grupy mięśni w porównaniu do jej antagonistycznej grupy. Przyczyną bólu kolan może być również zimno. Podczas chłodnych dni, możemy łatwo przewiać kolano, które nie jest osłonięte żadną tkanką tłuszczową czy też mięśniami.

Mimo iż jazda na rowerze nie jest tak wielkim wysiłkiem jak bieganie, to i tak przed wyruszeniem w trasę warto pomyśleć o szybkim rozciąganiu, które może uratować stawy kolanowe.

Bóle stawów w kolarstwie zawodowym

Kolarstwo zawodowe wiąże się z ogromnym przeciążeniem stawów kolanowych, które powodują liczne dolegliwości oraz ból w tych partiach ciała. Jedna z powszechniejszych dolegliwości to rozmięknienie chrząstki stawowej. Wieloetapowe wyścigi prowadą do wzmożonej pracy mięśnia czterogłowego uda, co z kolei prowadzi do tarcia powierzchni rzepki stawowej, a to w konsekwencji do degeneracji jej powierzchni.

Sport ten angażuje całe dolne partie mięśni, co sprawia, że są one obciążone w większym stopniu. Jest to także mocno kontuzjogenna dyscyplina. Liczne wypadki, stłuczenia i złamania dolnych kończyn powodują różne urazy oraz ból w stawach kolanowych.

Jak zapobiec bólowi stawów — profesjonalne przygotowanie do sezonu kolarskiego

Raz pojawiający się ból w stawie kolanowym, musi być dokładnie zdiagnozowany i leczony, po to, aby nie doszło do jego nawrotu. Bardzo często ból jednej partii mięśni może wywoływać osłabienie w innej części mięśni. Tak zdarza się z dyskomfortem odczuwanym w kolanie. Ból odczuwany w tej partii ciała może być powiązany z nieprawidłowościami pojawiającymi się w okolicach miednicy, stawu biodrowego czy pośladków. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu kolarskiego, należy wyleczyć wszelkie urazy, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. 

Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat skoliozy

Jak zapobiec dolegliwościom? 

Przede wszystkim należy pamiętać o swoim zdrowiu i o wyleczeniu wszystkich chorób oraz urazów powstałych w zeszłym sezonie. Odpowiednia suplementacja oraz dieta, wzmocni organizm oraz zregeneruje zmęczone stawy. 

Każdy moment jest dobry, aby zadbać o swoje stawy i zdrowie, dlatego zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i umówienia się na badania, które będą pierwszym krokiem w stronę dbania o swoje ciało. 

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także