Wszystko, co trzeba wiedzieć na temat skoliozy

Skolioza dotyka około 70% społeczeństwa i jest najczęściej spotykanym problemem ortopedycznym u dzieci i młodzieży, pojawia się zazwyczaj przez noszenie ciężkich tornistrów, lub regularne zachowywaniu nieprawidłowej postawy. Mimo to cierpią na nią również dorośli po 20 roku życia, oraz osoby starsze, u których wystąpiło zużycie aparatu ruchowego. Przyczyny tego schorzenia mogą być jednak złożone i ciężko je jednoznacznie zidentyfikować, dlatego warto zadbać o odpowiednią opiekę. Nieleczone skrzywienie kręgosłupa, znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie i stale zwiększa pogłębianie się problemu, więc warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii i poznać sposoby, które pomogą sobie z nim poradzić. Objawy i formy leczenia skoliozy znajdą Państwo w tym artykule.

Objawy skoliozy

Deformację kręgosłupa można zauważyć gołym okiem przez nieprawidłowe ułożenie sylwetki, która w pewnym momencie staje się asymetryczna. Kolejnym często spotykanym symptomem są nierówno ułożone barki, oraz łopatki. Oprócz tego źle rozmieszczone stają się również żebra, które z jednej strony mają większą widoczność. W ten sposób są znacznie mniej ruchome, a ich asymetria sprawia ból i trudności z oddychaniem, które wiążą się z trudnościami w zachowywaniu aktywności fizycznej. Nieprawidłowości występują również w miednicy, która przy tym schorzeniu skręca się i przyjmuje złą pozycję- jej krzywe ustawienie pociąga do góry nogę, co powoduje zaburzenia chodu. Ponadto pojawiają się dolegliwości bólowe, związane z krzywą linią kręgosłupa, oraz jego pochyleniem w jedną stronę. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium skoliozy można zauważyć garb żebrowy, który charakteryzuje się uwypukleniem po jednej stronie kręgosłupa.

Jak wygląda wizyta u reumatologa?

Leczenie skoliozy

Metody leczenia muszą być dobrane indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wieku pacjenta. Przede wszystkim, najpierw warto zadbać o zapobieganie i profilaktykę- wprowadzanie do swojego życia zdrowych nawyków żywieniowych, utrzymywanie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, oraz przyjmowanie odpowiedniej postawy znacznie zmniejsza ryzyko postępowania ewentualnej skoliozy. Jeśli problem z kręgosłupem jednak został już zdiagnozowany, należą podjąć odpowiednie działania, które pomogą skorygować jego ułożenie. W pierwszym stopniu skoliozy można zastosować gimnastykę korekcyjną, która umożliwia odpowiednie podtrzymanie postawy i wzmocnienie niektórych mięśni. Gdy skrzywienie kręgosłupa przyjmuje większe wartości, występują zmiany w kręgach i krążkach międzykręgowych, a nawet pojawia się garb żebrowy, wtedy potrzebne jest zastosowanie alternatywnych metod. Na tym etapie skoliozy polecane jest zastosowanie gorsetów, oraz uczęszczanie na fizjoterapię. Bardziej zaawansowany, trzeci stopień deformacji kręgosłupa powoduje załamanie się układów, które go stabilizują i wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg ten usztywnia kręgosłup przy zastosowaniu metalowych prętów i wymaga opieki pooperacyjnej. Po zabiegu konieczna jest fizjoterapia, oraz tak jak w drugim stopniu skoliozy, leczenie gorsetowe.

Jeśli szukają Państwo opieki medycznej na najwyższym poziomie, zahęcamy do sprawdzenia oferty firmy ULTRAGEN, w której najwyższej jakości usługi medyczne świadczą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »