Rak szyjki macicy- największy wróg kobiety

Najczęściej spotykanym nowotworem narządów rodnych jest rak szyjki macicy, czyli nowotwór z komórek jej nabłonka lub tarczy. Każdego roku dotyka on około pół miliona kobiet na świecie, a w swoim początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Ze względu na to, że jest on uleczalny głównie na wczesnym etapie choroby, jego diagnoza ma bardzo duże znaczenie. Z tego powodu warto zwiększyć swoją świadomość na temat tej przypadłości, czynników, które mogą ją powodować, oraz poznać jej objawy i zapobieganie.

Przyczyny powstawania raka szyjki macicy

Nowotwór szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie, ani dziedziczony. Wykrywa się go najczęściej u kobiet w średnim wieku, ale zdarza się również że występuje u młodych dorosłych, po 25 roku życia. Jego rozwój powoduje głównie wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) typu 16; 18; 31; 33, który przenosi się głównie drogą płciową. Zarażenie się tym wirusem mogą spowodować jednak nie tylko ryzykowne kontakty seksualne, bądź ich duża ilość, przyczynami zarażenia się wirusem Human Papilloma Virus mogą być również:

  • przewlekłe infekcje,
  • obniżona odporność,
  • wizyty w salonach kosmetycznych, czy tatuażu, które nie zachowują zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • wspólne korzystanie z rzeczy używanych do higieny osobistej,
  • a nawet palenie tytoniu.

Rodzaje oraz sposoby zapobiegania infekcjom intymnym

Objawy choroby

Pierwsze stadium raka szyjki macicy przechodzi bezobjawowo, lub w bardzo specyficzny sposób. U kobiet przed menopauzą przykładowo może pojawić się krwawienie między miesiączkami, ich obfitość, lub cykliczne krwawienia po stosunku seksualnym. W przypadku, gdy nie są regularnie wykonywane badania profilaktyczne u ginekologa, choroba się rozwija, a co za tym idzie, jej stadium staje się coraz bardziej zaawansowane i cięższe do wyleczenia. W zaawansowanym etapie choroby można zauważyć między innymi występujący ból podczas stosunku, upławy w brudnoszarym kolorze o nieprzyjemnym zapachu, obrzęki kończyn dolnych, ciągłe zmęczenie, a nawet utratę apetytu i masy ciała.

Zapobieganie chorobie raka szyjki macicy

Zapobieganie tego typu chorobie jest bardzo ważną kwestią ze względu na jej tragiczne skutki. Aby uniknąć tej przypadłości, należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce. Jedną z jej metod jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV, który często jest główną z przyczyn tego nowotworu. To szczepienie w znacznym stopniu eliminuje zagrożenie występowania tego problemu, a ponadto znajduje się na liście leków refundowanych. Kolejnym profilaktycznym sposobem jest wykonywanie cytologii, która polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej macicy, a następnie skierowanie jej do laboratorium, gdzie zostaje poddana analizie. Taka próbka pozwala wykryć przedrakowe zmiany w pobranych komórkach, lub rzadziej nieprawidłowe komórki nowotworowe. Warto zaznaczyć, że zmiany przednowotworowe są wyleczalne niemal w 100%, a rokowania są znacznie większe we wczesnej fazie choroby.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać fachową pomoc, zachęcamy do skorzystania z oferty medycznej naszej firmy. ULTRAGEN zagwarantuje Państwu opiekę lekarzy, którzy z troską i profesjonalizmem podchodzą do każdego pacjenta.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »