Jak stres wpływa na nasz mózg?

Egzaminy, nowa praca, czy ważne spotkanie to tylko kilka sytuacji wywołujących stres. Jest to reakcja organizmu, która towarzyszy każdemu przed ciężkim wyzwaniem, lub wymagającą sytuacją i zmaga się z nią wiele osób, niezależnie od wieku. O ile krótkotrwały stres jest dobry, zbyt często odczuwany i silny powoduje wiele szkód dla zdrowia i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Warto omówić kilka ważnych aspektów, które pozwolą go lepiej zidentyfikować i w sytuacji stresowej podjąć odpowiednie działania.

Czy stres może być dobry?

Mimo że takie napięcie psychiczne nie kojarzy się dobrze, w zależności od jego rodzaju ma swoje zalety. Stres motywujący, czyli tak zwany eustres przede wszystkim skutecznie mobilizuje organizm i daje energię do działania. Odczuwany sporadycznie w trudnych sytuacjach takich jak egzamin, czy rozmowa kwalifikacyjna, skutecznie pozwala przystosować się do sytuacji i wykonać dane zadanie znacznie łatwiej. Zwiększa efektywność wykonywanej pracy, oraz szanse na osiągnięcie konkretnego celu, a co za tym idzie, znacznie poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na naszą psychikę. Oczywiście, zdarza się, że stres jest długotrwały i bardziej nasilony — w takim wypadku jego działanie jest całkowicie odwrotne. Osłabienie układu odpornościowego, choroby i zaburzenia (na przykład układu krążenia) to jedne z wielu jego negatywnych cech. Doświadczając chronicznego stresu można spodziewać się problemów z układem pokarmowym, oraz dolegliwości bólowych nieznanego źródła. Co więcej, często odczuwany powoduje obciążenie psychiczne, bezradność, bezsenność, oraz niestabilność, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić.

Jak wygląda wizyta u reumatologa?

Jak poradzić sobie ze stresem?

Ciągłe wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu, zwiększa wrażliwość organizmu i za każdym razem poziom odczuwanego lęku i napięcia staje się coraz wyższy. Aby go zredukować, należy przede wszystkim znaleźć czas na odpoczynek i relaks. Jest to bardzo ważny element, ponieważ niezależnie od sytuacji dbanie o swój komfort i samopoczucie jest bardzo ważną kwestią i przynosi wiele korzyści. Zalecane jest również uprawianie aktywności fizycznej, czy spotykanie się z przyjaciółmi, co pozwala znacznie lepiej sobie z nim poradzić. Wbrew pozorom ważne jest również odpowiednie nastawienie i zmiana sposobu myślenia. W stresującej sytuacji istotne jest obiektywne myślenie, wyciąganie faktów oraz neutralizacja negatywnych myśli. Cenną umiejętnością będzie również wykonywanie ćwiczeń oddechowych, które uspokajają mózg i rozluźniają ciało. Prostym ćwiczeniem, które można wykonać w każdym momencie, są afirmacje otwierające podświadomość. Należy pamiętać, że gdy żadna z powyższych metod nie jest skuteczna, obowiązkowe będzie zgłoszenie się do specjalisty z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem- na przykład psychologa lub psychoterapeuty. W przypadku bardzo silnego poziomu stresu można wprowadzić leczenie farmakologiczne, które redukuje jego negatywne oddziaływanie na organizm

Jeżeli szukają Państwo profesjonalnej opieki zdrowotnej, serdecznie zapraszamy do placówki ULTRAGEN. Oferujemy skuteczne metody leczenia, a nasza praca wykonywana jest z pasją, co przekłada się na jej efektywność.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »