Drętwienie kończyn — co może oznaczać?

Drętwienie kończyn jest popularną dolegliwością, która sama w sobie nie musi zwiastować nic poważnego i być jedynie chwilową niedogodnością. Nie oznacza to jednak, że jest tak zawsze. Szczególnie jeśli drętwienie występuje regularnie i dotyczy tej samej kończyny. Nie wspominając już o przypadkach, w których jest ono tak mocne, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co może oznaczać drętwienie kończyn?

Stosowanie niewłaściwej diety

Mrowienie jest często wynikiem niedoborów pokarmowych np. małej ilości witamin z grupy B, magnezu, wapnia oraz potasu. W takim wypadku mogą pojawić się także skurcze mięśni i zaburzenia układu nerwowego. Należy więc zrobić badania krwi, które wskażą, których składników brakuje w diecie, a następnie rozpocząć suplementację oraz wprowadzić do swojego jadłospisu produkty zawierające te składniki. Warto spożywać więcej szpinaku, orzechów, roślin strączkowych ryżu oraz jajek, które są świetnym źródłem witamin z grupy B. Magnez można znaleźć w bananach, pestkach dyni, zielonych warzywach liściastych, a nawet gorzkiej czekoladzie. Doskonałymi dostawcami wapnia będą natomiast produkty takie jak: brokuły, seler, awokado i jarmuż. Jeśli chodzi o potas, to polecane jest wzbogacenie posiłków o kiwi, brukselki, pomidory i figi. Warto oprócz tego skonsultować swoją dietę i niedobory z lekarzem, ponieważ mogą być one przyczyną wielu chorób.

Alkohol – jego wpływ na nasze zdrowie

Neuropatia cukrzycowa

Podczas przebiegu neuropatii cukrzycowej może pojawić się drętwienie kończyn. Jest to przewlekłe powikłanie cukrzycy, które występuje u chorych na cukrzycę typu pierwszego oraz drugiego. Jej przyczyną jest zbyt duży poziom glukozy we krwi, który prowadzi do zmian w włóknach nerwowych. Oprócz mrowienia pojawiają się: utrata czucia czy temperatury. W zaawansowanych stanach jest to kłucie, przeszywający ból, uczucie porażenia prądem, pieczenie oraz parzenie. Objawy nasilają się najczęściej po położeniu się do łóżka. Leczenie tej przypadłości polega na regularnym kontrolowaniu choroby oraz zmniejszaniu odczuwania objawów poprzez leki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne.

Udar mózgu

Drętwienie pojawia się także podczas udaru. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy drętwienie nie występuje na tylko jednej połowie ciała, ponieważ to tak najczęściej się on objawia. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się podniesienie ramion. Jeśli jedno ramię zacznie spadać, może oznaczać to, że wystąpił udar. Charakterystyczne jest również opadanie jednej strony twarzy podczas próby uśmiechu. Jeśli do tego pojawi się utrudniona mowa i problemy ze zrozumieniem, a także rozmazane widzenie lub ciemne plamy w polu widzenia w jednym, lub obu oczach należy bezzwłocznie wezwać karetkę. Najczęstszymi przyczynami udaru są miażdżyca oraz wysokie ciśnienie krwi. Może być także spowodowany wysokim poziomem cholesterolu, paleniem papierosów, nadmiernym spożywaniem alkoholu i narkotyków, chorobami serca oraz cukrzycą.

Mrowienia nie należy więc bagatelizować i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem. W placówce ULTRAGEN wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi odpowiednie badania i chętnie zaplanuje indywidualny plan profilaktyki lub leczenia. Zachęcamy do kontaktu w sprawie umówienia konsultacji z lekarzem specjalistą!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »