Kiedy należy wykonać USG jamy brzucha?

USG jamy brzusznej to badanie, które ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce. Przede wszystkim jest bezbolesne i nieinwazyjne, wykonuje się je z wykorzystaniem głowicy, która emituje fale ultradźwiękowe niesłyszalne dla człowieka. Odbijają się one od narządów, oraz tkanek, a następnie przenoszą ich obraz na ekran specjalnego aparatu. Dzięki tej metodzie istnieje możliwość obejrzenia wielkości, kształtów, wnętrza, oraz położenia organów, a co za tym idzie wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i zastosowanie ewentualnego leczenia. Warto dowiedzieć się, kiedy należy wykonać to badanie, jak się do niego przygotować, oraz jakie nieprawidłowości można dzięki niemu wykryć. Odpowiedzi na te pytania znajdują Państwo w tym artykule.

Jak przygotować się do badania USG?

Aby rozpoznanie nieprawidłowości przebiegło z największą dokładnością, należy zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim przynajmniej dzień przed zabiegiem ultrasonografii jamy brzusznej, warto spożywać lekkostrawne posiłki, a co za tym idzie unikać produktów spożywczych powodujących wzdęcia, czy zaparcia. W dniu wykonania badania natomiast nie jest wskazane palenie papierosów, żucie gumy, czy picie gazowanej wody. Przynajmniej 8 godzin przed badaniem nie należy spożywać żadnych posiłków, a najlepiej stawić się na nie całkowicie na czczo. Oprócz tych wskazówek zawsze powinno się stosować do zaleceń lekarza prowadzącego.

Alkohol – jego wpływ na nasze zdrowie

Wskazania do wykonania tego badania

Szybka diagnostyka jest bardzo ważnym elementem, który pozwoli wprowadzić skuteczne leczenie wielu nieprawidłowości. Tak samo jest w przypadku USG jamy brzusznej. Z tego powodu warto pamiętać o objawach, które sygnalizują, że należy się udać na takie badanie.

Najczęstsze z nich to:

  • dolegliwości bólowe niewiadomego pochodzenia, lub guzy w okolicy brzucha,
  • nagle pojawiająca się żółtaczka,
  • szybka i duża utrata masy ciała,
  • widoczne krwawienie w moczu lub kale, bądź z dróg rodnych,
  • długotrwałe wymioty, biegunka lub zatwardzenia,
  • gorączka o nieznanej przyczynie,
  • powiększenie się obwodu brzucha w krótkim czasie.

Ponadto takie badanie powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej co dwa lata, szczególnie po 40 roku życia. Jest ono całkowicie bezpieczne i nie wpływa negatywnie na organizm pacjenta. Jest również zalecane, aby kobiety w ciąży wykonały je przynajmniej trzykrotnie, w celu oceny stanu płodu.

Jakie nieprawidłowości pozwala wykryć to badanie?

USG jamy brzusznej pozwala zdiagnozować wiele zmian zachodzących w funkcjonowaniu organów. Przede wszystkim to badanie pozwala ocenić wielkość i strukturę narządów, ich anomalie, a nawet ich stan po urazach, czy wypadkach. Ponadto dzięki temu zabiegowi istnieje możliwość wykrycia stanów nowotworowych i zapalnych, oraz torbieli, czy innych guzów. Warto wspomnieć również o tym, że ultrasonografia potrafi zlokalizować ewentualne uszkodzenia wątroby.

W celu najlepszej opieki medycznej warto udać się do placówki ULTRAGEN, która posiada zespół doświadczonych specjalistów. Wykonują oni swoją pracę z pasją, stawiając na pierwszym miejscu dobro swojego pacjenta.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także