zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży

Zaburzenia odżywiania to poważny problem, który coraz częściej dotyka nie tylko młodzież, ale również dzieci. Lekarze twierdzą, że tego typu choroby mają podłoże psychologiczne, które są powiązane z brakiem ciepła i miłości. Rosnąca moda na bycie fit i kult influencerów w mediach społecznościowych również pogarsza sytuację.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to stany behawioralne, które związane są z trwałymi i poważnymi zaburzeniami zachowań jedzeniowych oraz negatywnymi emocjami i myślami, które są spowodowane spożywaniem posiłków. Tego typu zaburzenia nie wpływają jedynie na zdrowie fizyczne osoby. Oddziałują one również na zdrowie psychiczne oraz znacznie utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie.

Do najczęstszych zaburzeń odżywiania zalicza się bulimię (żarłoczność psychiczna), anoreksję (jadłowstręt psychiczny) oraz zaburzenia połączone z napadami objadania się.

Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży to bardzo poważna i niebezpieczna choroba, która w porę niezauważona i nie leczona, może przynieść bardzo przykre konsekwencje. Każdy organizm, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować potrzebuje odpowiedniej ilości witamin, białka, tłuszczy czy węglowodanów. Niedobór, któregoś ze składników spowodowany nie przyjmowaniem jedzenia może mieć poważne i negatywne konsekwencje. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi czy dzieci, których organizm zmienia się i dorasta.

Postawa dziecka — kiedy udać się do ortopedy?

Zaburzenia odżywiania u dzieci

Zaburzenie odżywiania, występujące u dzieci są łatwe do wykrycia, ale bardzo niebezpieczne. Dzieci najczęściej wykazują niechęcią do jedzenia, lub kategorycznie odmawiają spożywania posiłków. Czasowe zaburzenia łaknienia lub selektywne zaburzenia odżywiania, mogą być spowodowane jakimś traumatycznym przeżyciem, takim jak poważna choroba, zakrztuszenie się, wymioty czy silny ból gardła.

Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia odżywiania występujące u dzieci w wieku przedszkolnym. Braki potrzebnych składników odżywczych mogą doprowadzić do zahamowań wzrostu czy zaburzeń hormonalnych.

Zaburzenia odżywiania u młodzieży

Przyczyną zaburzeń odżywiania u młodzieży może być okres dojrzewania, zmiany zachodzące w organizmie oraz w jego wyglądzie. Problemy emocjonalne, brak akceptacji własnego ciała, czy naśmiewanie się rówieśników z czyjegoś wyglądu może prowadzić do bulimii, anoreksji czy ortoreksji.

Popularne media społecznościowe, szczupli influencerzy i szerzone diety-cud, dzięki którym można szybko schudnąć, również przyczyniają się do zaburzeń odżywiania występujących wśród młodych ludzi.

Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania u dzieci i młodzieży?

Z zaburzeniami odżywiania można sobie poradzić na różne sposoby. Wśród młodszych dzieci, można wprowadzać system nagród, za zjedzenie posiłku, lub udać się do lekarza, który przepisze preparaty uzupełniające dietę dziecka. Każde zaburzenia odżywiania należy traktować jednak jako stany behawioralne. Najlepszą opcją jest udanie się z dzieckiem do psychologa, który zapewni odpowiednią pomoc. Nie warto czekać na samoistną poprawę, a po zauważeniu objawów związanych z zaburzeniami odżywiania należy możliwie szybko skontaktować się ze specjalistą, a także porozmawiać z dzieckiem i lekarzem rodzinnym.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania lub potrzebują porady w kwestii zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży, to zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »