usg mięśmi

Jak zadbać o dobrą kondycję mięśni?

Zdrowe mięśnie zapewniają poprawną wydolność organizmu, kondycję, wytrzymałość oraz zdrowie. Silne mięśnie pozwalają na utrzymanie odpowiedniej kondycji, a także zapobiegają różnego rodzaju urazom mechanicznym czy kontuzjom, które w skrajnych przypadkach mogą nawet powstawać w najbardziej prozaicznych czynnościach. Kondycja jest bieżącym stanem fizjologicznym organizmu, której poziom ma wpływ na wytrzymałość organizmu w trakcie ćwiczeń fizycznych. Wytrzymałość natomiast można wyszczególnić na tlenową, która dotyczy wykonywania długiego wysiłku niskiej intensywności oraz beztlenową, wyznaczającą poziom tolerancji na krótki wysiłek o wysokiej intensywności. Zbyt duża ilość mięśni zużywa dużo więcej tlenu, co może negatywnie wpłynąć na kondycję, dlatego dobrze jest też znaleźć złoty środek pomiędzy tym, co niezbędne, a szkodliwe. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom organizm może zostać wzmocniony, a także uchroniony przed ryzykiem licznych kontuzji, przeciążenia, czy też powstawania urazów kości i stawów.

Zbilansowany jadłospis fundamentem zdrowego mięśnia

Na układ ruchu można zadziałać pozytywnie poprzez dietę bogatą w minerały (sód, potas, magnez, żelazo, cynk), witaminy (A, C, D, E i z grupy B), nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, kolagen oraz flawonoidy działające antyoksydacyjnie. W przypadku mięśni najważniejsze jest białko, które stanowi podstawowy element budulcowy tkanek mięśniowych, czy łącznych. Odpowiednie ilości białka warunkują budowę masy mięśniowej, a także pomagają przy redukcji masy ciała. Wysiłek fizyczny w pewien sposób uszkadza włókna mięśniowe, które muszą zostać odbudowane, do czego potrzebują przede wszystkim białka, a następstwem ich odbudowy jest pogrubienie włókien oraz wzrost mięśni. Poziom spożywanego białka należy indywidualnie dostosować do organizmu, gdyż jego odpowiednia podaż ma wpływ na syntezę białek mięśniowych oraz zachowanie suchej masy mięśniowej. Zalecane jest nieprzekraczanie 2,5g białka na kg masy ciała, gdyż nadmiar może doprowadzić do osteoporozy lub obciążenia nerek. Odpowiednią ilość białka zapewnia spożywanie mięsa, ryb, jaj, mleka i innych produktów mlecznych, natomiast można również sięgnąć po dodatkowe suplementy takie jak odżywki białkowe.

Co mogą oznaczać powiększone węzły chłonne?

Aktywność fizyczna

Zdrowie mięśni w dużej części jest uzależnione od aktywności fizycznej. Kondycję tkanki mięśniowej można wesprzeć poprzez wykonywanie regularnych treningów, które będą działały na siłę oraz wytrzymałość mięśnia. Na siłę mięśni działają ćwiczenia o charakterze siłowym z wykorzystaniem dodatkowego ciężaru, a z pośród nich można wyróżnić wyciskanie sztangi na ławce, martwy ciąg oraz wiosłowanie sztangą w opadzie. Wytrzymałość mięśniowa wspomagana jest ćwiczeniami wydolnościowymi, które wyszczególniane są na wiele form aktywności takie jak np. bieganie, fitness, interwały, tabata, trening obwodowy, crossfit oraz domowe ćwiczenia o zwiększonym wysiłku fizycznym. Wartość tętna przy treningu wydolnościowym powinna wahać się pomiędzy 145-190, a częstotliwość treningów powinna rozpoczynać się od 3 treningów tygodniowo.

Zdarza się, że nie tylko treningi mogą doprowadzić do uszkodzenia mięśnia – mogą to być również wypadki życia codziennego. Uszkodzenia te są bardzo bolesne, a przy nich najważniejsze jest zlokalizowanie ich, na co pozwala USG mięśni. Zachęcamy do zapoznania się z propozycją badania USG mięśni na naszej stronie internetowej.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »