Zawsze powinniśmy znaleźć czas, aby zaplanować sobie przegląd organizmu w postaci badań profilaktycznych, które powinni wykonywać wszyscy, zarówno osoby młode, jak i starsze. Zanim zauważymy jakieś dolegliwości, można je wykryć na etapie rozwoju choroby poprzez regularne monitorowanie naszego stanu zdrowia. Im jesteśmy starsi tym bardziej musimy się przyglądać naszemu organizmowi, jak funkcjonuje oraz co wymaga zaawansowanej diagnostyki.
Badania nie tylko pomagają wykryć choroby we wczesnym stadium ich rozwoju, a także rozpoznać jaki tryb życia wpływa na organizm. Np. jeśli nie jesteśmy w stanie zmusić się do rzucenia palenia czy zmiany diety, to zawsze mogą pomóc wyniki badań, które wskażą nam jak bardzo niszczymy swój organizm.
Badania profilaktyczne – kiedy i jakie?
Badaniami, które należy wykonywać raz do roku są wizyty u ginekologa, morfologia, czy też wizyty u dermatologa. Badania częściej wykonywane takie jak wizyta u stomatologa, należy robić raz na pół roku, a samobadanie piersi najlepiej raz w miesiącu. Warto kontrolować nasz organizm tak aby uchronić przed długoletnim leczeniem i zahamować chorobę we wczesnym jej stadium.
Na podstawie doświadczenia lekarzy opracowano pewne programy profilaktyczne, których celem jest badanie okresowe naszego organizmu – dzięki temu możemy sprawdzić jak działa nie tylko cały organizm, ale też jego poszczególne układy i narządy. Takie badania zebrano w specjalny kalendarz badań profilaktycznych, tak aby pacjenci otrzymywali jasne wskazówki i wiedzieli, kiedy i jakie badania należy wykonywać.
Jak wiadomo w większości przypadków sami musimy pilnować swoich terminów na własną rękę i albo skorzystamy z odpłatnej usługi lekarskiej lub z darmowej, na podstawie skierowania od lekarza. Niektóre badania refunduje NFZ, ale tylko wtedy, gdy odpowiedni specjalista wystawi nam skierowanie.
Wizyta u dentysty
Wizyta u stomatologa raz w roku i usunięcie kamienia nazębnego odbywa się w ramach ubezpieczenia. Celem wizyty jest przede wszystkim zapobieganie oraz leczenie próchnicy, na którą choruje aż 90% Polaków. Bakterie Streptococcus mutans odpowiedzialne są za tworzenie ubytków w zębach, są na tyle niebezpieczne, że mogą przedostać się i wędrować po całym organizmie.
Powodują zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Podczas wizyty dentysta zwraca szczególna uwagę na stan uzębienia i dziąseł, ocenia jakość szkliwa, a także stopień osadzenia płytki nazębnej. Istotnym elementem jest również poinformowanie lekarza o różnych dolegliwościach jeśli takie istnieją, a także o okolicznościach, np. jedzenia, mycia zębów lub o nadwrażliwości na ciepłe i zimne napoje.
Wizyta u dermatologa
Nawet najmniejsza zmiana w wyglądzie, kształcie znamion, czy pieprzyków może skłonić nas do wizyty u dermatologa. Głównym celem jest wykrycie wcześnie rozwijającego się nowotworu na skórze. Do tych najbardziej popularnych i groźnych należy czerniak, którego wykrycie jest diagnozowane w zaawansowanym stadium i mamy do czynienia z groźnymi przerzutami. Wczesne wykrycie daje nam prawie 100% szans na wyleczenie.
Dzień przed wizytą nie należy smarować się balsamami, kremami czy maściami, które mogą utrudnić w postawieniu diagnozy. Dermatolog najpierw wypytuje o podstawowe informacje dotyczące zmiany w naszym wyglądzie, np. od kiedy, jak długo lub jak wyglądała wcześniej. Jeśli lekarz uzna, że może być to nowotwór, zleci dalsze badanie i wizytę u onkologa, natomiast w przypadku niegroźnych brodawek lub znamion, dermatolog sam dokonuje zabieg chirurgiczny.
Podstawowa kontrola stanu zdrowia
Kolejnym ważnym badaniem jest badanie krwi, które pozwala ocenić nasz ogólny stan zdrowia, pracę układów i narządów, a także zmianę składu krwi. Takie badanie wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi, najczęściej z żyły w zgiełku łokciowym.
Badaniem wykonywanym w ten sposób jest chociażby morfologia, która pozwala na określenie liczby i jakości poszczególnych krwinek, a w wynikach podaje się hematokryt, którego poziom określa jaki procent objętości stanowią krwinki czerwone. Jest to jedno z najbardziej dostępnych badań, które można wykonać w każdym laboratorium. Wyniki dostępne są bardzo szybko, zazwyczaj po kilku godzinach. Badanie może wykluczyć choroby i wskazać kierunek dalszej diagnostyki. Krew rozprowadza tlen do tkanek i narządów, a także transportuje dwutlenek węgla, hormony i wiele innych niezbędnych składników odżywczych.
Regularne samobadania
Coraz częściej młode kobiety zaczynają chorować na raka piersi, a fakt, że kobiety w Polsce umierają częściej niż w Stanach Zjednoczonych. Czynnikami wpływającymi na zachorowanie raka piersi są, np. zanieczyszczenia powietrza, sztuczna żywność, a coraz częściej mówi się nawet o estrogenach, czyli substancjach chemicznych, które mogą mieć wpływ na zdrową tkankę piersi.
Regularne badanie piersi jak raz na miesiąc powinno być największym priorytetem dla kobiet, ponieważ rak piersi odpowiednio wcześnie wykryty, jest uleczalny. Jeśli guz nie ma więcej niż 2 cm oraz nie ma przerzutów do węzłów chłonnych. Badanie piersi pozwala wychwycić również zmiany nowotworowe w niższym stopniu i powinniśmy wykonywać je od 7 do 10 dni od początku okresu, gdy piersi nie są obrzmiałe.
Badanie wykonywane na namydlonym ciele, delikatnie przesuwając opuszki palców i lekko uciskając pierś. Do badań piersi należy, np. mammografia, która wykonywana jest w dwóch projekcjach, należy do podstawowych i najpopularniejszych metod diagnostycznych piersi, a badanie jest bardzo szybkie, proste i najczęściej nawet bezbolesne.