infekcje dróg moczowych (2)

Infekcje dróg moczowych

Infekcje dróg moczowych częściej dotykają kobiet, niż mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na układ anatomiczny kobiety – krótka cewka moczowa oraz bliskie ujście pochwy i odbytu sprzyja dotarciu drobnoustrojów do pęcherza. Infekcja zwykle zaczyna się w taki sam sposób, czyli pieczenie podczas oddawania moczu oraz silne parcie na pęcherz, które powoduje częste wizyty w toalecie.

Zapaleniu pęcherza sprzyja np. genetyka, cukrzyca, nieprawidłowości rozwojowe układu moczowo-płciowego, aktywność seksualna, ciąża czy stosowanie substancji plemnikobójczych, zabiegi operacyjne i powikłania z nimi związane.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

Aby zapobiegać zapaleniu pęcherza należy przestrzegać kilku prostych reguł, aby uniknąć infekcji dróg moczowych i tym samym dbać, by nie doszło do rozwoju bakterii w rejonie ujścia cewki moczowej.

Do infekcji dróg moczowych najczęściej dochodzi latem, ze względu na łatwość ich przechłodzenia. Noszenie kostiumu kąpielowego, siadanie na kamieniach czy lekki ubiór w chłodne dni prowadzi do przechłodzenia pęcherza oraz przegrzania stref intymnych.Ważne jest także zapobieganie przegrzaniu i przepoceniu stref intymnych, do których może dochodzić w wyniku obcisłej i nieprzepuszczalnej powietrza bielizny, które również stanowią doskonałe siedlisko dla bakterii.

Przypadkowe i częste kontakty seksualne, a szczególnie te bez zabezpieczenia sprzyjają przenoszeniu bakterii bytujących w okolicy odbytu do cewki moczowej. Dlatego właśnie podczas stosunku z nowym partnerem warto się zabezpieczać, gdyż dzięki temu można uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii.

infekcje dróg moczowych (2)

Nieodpowiednia higiena również jest przyczyną zapalenia dróg moczowych. Szczególnie korzystanie z publicznej toalety, używanie kosmetyków do higieny intymnej, które zawierają substancje zapachowe lub nawet brak higieny może sprzyjać namnażaniu się różnych bakterii. Do higieny intymnej powinniśmy wybierać delikatne płyny, które nie naruszają naturalnego pH skóry. W przypadku wkładek czy też tamponów należy pilnować, aby wykonane były z niebarwionych chlorem i delikatnych, a najlepiej ekologicznych materiałów, takich jak bawełna ekologiczna. Wymieniając je regularnie możemy uniknąć podrażnienia delikatnej skóry, która jest idealnym miejscem dla bakterii.

Zakażanie dróg moczowych

Kiedy dojdzie już do zakażenia dróg moczowych, uczucia bólu i dyskomfortu podczas oddawania moczu, należy przede wszystkim zastosować preparat, który ma na celu złagodzić zapalenie. Leki dostępne w aptekach wspomagają naturalną mikroflorę układu moczowo-płciowego oraz wzmacniają mechanizmy obronne.

Zapalenie pęcherza zdarza się również kobietom w ciąży i po menopauzie. Podczas ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerzają się narządy rodne, moczowody, pęcherz i cewkę moczową.

Bakterie bez problemu przemieszczają się w układzie moczowym a na dodatek powiększona macica uciska przewody moczowe oraz sprzyja zwiększeniu rozmnażania się bakterii. Kobiety po menopauzie również mają problemy z zakażeniem, ponieważ zmniejsza się ilość estrogenów, co sprawia, że błony śluzowe u kobiet są słabo nawilżone, dlatego łatwiej ulegają podrażnieniom.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »