ból stawów (2)

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Jedną z głównych przyczyn bolących stawów jest tak zwany stan zwyrodnieniowy, czyli stan zapalny, który doprowadził do zniszczenia chrząstki stawowej. Taki staw nie jest odpowiednio “smarowany” przez maź stawową, dlatego wywołuje to powstawanie narośli kostnych powodując zaburzenia w mechanice stawów.

W dalszych etapach choroby przyczynia się do ocierania się o siebie powierzchni kostnych, dlatego odczuwamy ból. Nieodpowiednia praca błony maziowej, która jest odpowiedzialna za warunki do pracy każdego stawu, często przyczynia się do poczucia sztywności porannej lub sztywności po dłuższym siedzeniu czy leżeniu.

Kto jest narażony na bóle stawów?

Najbardziej na bóle stawów narażone są osoby, które żyją z chorobami wrodzonymi stawów, czyli niewykształceniem panewki, np. dysplazja stawów biodrowych. W tym przypadku mamy do czynienia z nieprawidłową mechaniką stawów od urodzenia.

Taki stan narasta i niestety ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu. Najbardziej narażone są osoby powyżej 50 roku życia, ponieważ chrząstka starzeje się i ma mniejsze możliwości do regeneracji i jest mniej uwodniona, a produkcja mazi stawowej jest o wiele wolniejsza.

Osoby z nadmierną masą ciała również są narażone na przyspieszone niszczenie struktur stawowych, a każdy zbędny kilogram jest dodatkowym obciążeniem dla stawów. Ograniczenie aktywności fizycznej także jest przyczyną otyłości, która również wpływa na mięśnie. W tym przypadku najważniejsze jest aby przerwać to błędne koło.

Silne i uciążliwe wyniszczenie stawów spotykane jest także u wyczynowych sportowców, gdyż nadmierny wysiłek i obciążenie organizmu znacznie przyspieszają niszczenie chrząstki.

ból stawów (2)

Jak walczyć z bólem stawów?

Obecnie konwencjonalne metody leczenia bólu stawów obejmują leki przeciwzapalne, takie jak: ibuprofen, aspiryny oraz sterydy. Leki mogą pomóc złagodzić objawy bólowe tylko tymczasowo, nie usuną podstawowych przyczyn choroby i są niebezpieczne jeśli używane są długoterminowo.

Sposobów na zwalczenie bólu stawów jest wiele i ważne jest żeby mieć motywację by zmienić swoje przyzwyczajenia i podnieść jakość swojego życia. Bardzo duży zakres możliwości daje fizykoterapia, czyli elektrolecznictwo, hydroterapia, ciepło czy też zimnolecznictwo.

Takich zabiegów jest naprawdę dużo i warto z nich korzystać, po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym, który na pewno odpowiednio je dostosuje. Jeśli mamy nadmiar kilogramów to najlepiej skontaktować się z profesjonalnym dietetykiem, który może pomóc zmienić nawyki żywieniowe, a dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru obciążenia.

Pamiętaj o ruchu

Odpowiednia dawka ruchu na pewno nie zaszkodzi, a może nawet i pomóc, a najlepszymi rozwiązaniami jest:
jazda na rowerze – należy odpowiednio ustawić siodełko i kierownicę, tak aby nie pogarszać dolegliwości bólowych,
nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszu ze specjalnymi kijami,
zajęcia na basenie,
szybki marsz – wysiłek fizyczny naśladujący chodzenie, ale uprawiany jest w szybszym tempie.

Ból stawów może skutecznie uprzykrzać życie, jednak na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by go skutecznie załagodzić. Pamiętajmy o dbaniu o własne zdrowie i odpowiedniej porcji ruchu każdego dnia.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »