Leczenie czynnikiem wzrostu – innowacyjna technika wspomagająca proces gojenia

Rozwój medycyny i badania nad nowymi metodami leczenia nie zatrzymują się ani na sekundę, a każdy kolejny dzień może przynieść przełomowe odkrycie. Mimo że pierwszą operację bez bólu przeprowadzono niewiele ponad 100 lat temu, obecnie transplantacje, dializy i skomplikowane zabiegi są już codziennością. Jedną z nowych i dającym wielu nadzieje jest leczenie czynnikiem wzrostu.

Leczenie czynnikiem wzrostu – postawowe informacje

Mimo mylącej nazwy terapia czynnikiem wzrostu nie ma nic wspólnego z rośnięciem i większym wzrostem. Proces ten polega na wykorzystaniu czynników pozyskanych z osocza pacjenta, które zdecydowanie przyspieszają regenerację tkanek.

Pierwszym etapem kuracji jest pobranie niewielkiej ilości krwi pacjenta. Następnie krew poddawana jest procesowi wirowania, który pozwala na oddzielenie się poszczególnych komponentów osocza. Do uzyskania czynnika wzrostu konieczne jest pozyskanie osocza bogatopłytkowego. Tak otrzymany czynnik wzrostu precyzyjnie podaje się w miejsce, które ma zostać poddane terapii. Cały proces iniekcji w wyznaczone miejsce przeprowadzany jest pod ścisłą kontrolą badania USG- które pozwala na maksymalną precyzyjność w miejscu, w którym chcemy uzyskać efekt gojenia.

Terapia czynnikiem wzrostu jest nieinwazyjna. Do jej przeprowadzenia nie jest konieczne nacinanie powłok skóry, ani skomplikowanych i niebezpiecznych operacji. Czynniki wzrostu w momencie podania w miejsce podlegające wiążą się z odpowiednimi receptorami i stymulują odpowiednie tkanki do procesu gojenia.

U kogo leczenie czynnikiem wzrostu odniesie najlepsze efekty?

Kuracja czynnikiem wzrostu to nowoczesny i nieinwazyjny sposób na pobudzenie procesu gojenia tkanek. Szybkie i zadowalające efekty sprawiły, że ten sposób leczenia znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny.

Leczenie czynnikiem wzrostu najczęściej wykorzystywane jest w terapii urazów i kontuzji sportowych. Sposób ten znajduje zastosowanie w przypadku takich schorzeń jak łokieć tenisisty czy uszkodzeniach ścięgien Achillesa. Jednak uszkodzenia nabyte przez mało ostrożne uprawianie sportu to nie jedyne problemy, które można naprawić z użyciem czynników wzrostu. Kuracja te znajdzie także zastosowanie w przypadku leczenia chrząstki stawowej, ostróg piętowych, uszkodzeń i zapaleń mięśni, stawów oraz ścięgien.

leczenie czynnikiem wzrostu (2)

Zalety i przeciwwskazania do terapii czynnikiem wzrostu

Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w medycynie pozwala na uzyskanie efektów, które nie były możliwe jeszcze kilka lat temu. Leczenie czynnikiem wzrostu pozwala na szybkie uzyskanie efektów, na które w normalnych warunkach trzeba by było poczekać o wiele dłużej.

W przypadku użycia czynnika wzrostu możliwość wystąpienia skutków ubocznych jest niewielka – w końcu do leczenia wykorzystywane są składniki uzyskane z krwi pacjenta. Ogólną skuteczność tej terapii wynosi około 90%.

Jednak nie każdy może bez przeszkód skorzystać z możliwości leczenia czynnikiem wzrostu.

Przeciwwskazaniami są między innymi:

  • przewlekła choroba wątroby,
  • przewlekła choroba nerek,
  • choroby krwi,
  • nowotwór,
  • ciąża.

Zapraszamy do naszej placówki na zabiegi leczenia czynnikiem wzrostu! Więcej informacji tutaj.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »