Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Pomaga pompować krew, a tym samym transportować wiele substancji odżywczych do tkanek. Z tego względu nie należy bagatelizować chorób układu sercowo-naczyniowego w tym kołatania serca. Kołatanie serca nie jest pojęciem jednoznacznym. Często mówi się o nim w przypadku nadmiernego bicia, albo nadmiernej częstotliwości uderzeń.
Zazwyczaj jest ona nieznacznie zmieniona, ale osoba odczuwa wtedy pracę serca jako szczególnie intensywne skurcze. Przeciętne tempo bicia serca zdrowego człowieka to 60-100 uderzeń na minutę. Sportowcy lub osoby przyjmujące leki spowalniające bicie serca cechują się spadkiem tempa do 55 uderzeń. Jeśli mamy do czynienia z ponad 100 uderzeniami na minutę, występuje stan określany jako tachykardia.
Przyczyny kołatania serca
Główne przyczyny kołatania serca to jego choroby, a dokładnie zaburzenia rytmu, przewodzenia impulsów elektrycznych oraz zapalenia mięśnia sercowego:
- migotanie przedsionków
- trzepotanie przedsionków
- wrodzone wady serca
- kardiomiopatie
- niewydolność serca
- częstoskurcz komorowy
- częstoskurcz nadkomorowy
- choroba niedokrwienna serca
Duży wpływ na kołatanie serca mają również zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Chodzi tutaj głównie o nadczynność tarczycy, menopauze, hipoglikemię oraz zaburzenia elektrolitowe.
Nadmierna częstotliwość uderzeń serca występuje także w przypadku zaburzeń psychicznych. Atak paniki osiąga rozmiar nieprawdopodobnego kataklizmu w naszej głowie, a serce zaczyna wręcz łomotać jakby chciało wyskoczyć z piersi. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku napadów lękowych. Ponadto uczucie kołatania serca często zgłaszane jest przez osoby cierpiące na depresję, nerwicę i zaburzenia hipochondryczne.
Niemałą rolę odgrywa również nadmiar wszelkiego rodzaju używek. Alkohol, nikotyna, kofeina, czyli substancje psychoaktywne to kolejne z przyczyn kołatania serca. Nie można zapomnieć również o substancjach psychostymulujących tj. kokainie, amfetaminie oraz popularnych lekach do których zalicza się beta-blokery, adrenalinę, teofilinę.
W większości zgłaszanego kołatania serca jak w przypadku ciąży, gorączki, migreny czy niedokrwistości, nie występują zaburzenia rytmu serca.
Objawy kołatania serca
Początkowe symptomy towarzyszące kołataniu serca to ból w klatce piersiowej oraz przyspieszone bicie. Nierzadko towarzyszy temu ból głowy, uczucie zmęczenia, bladość skóry, ogólne osłabienie. Objawy można porównać do tych, które wywołuje wypicie sporej dawki napoju energetycznego.
Rytm serca podczas kołatania może być prawidłowy lub nietypowy, a odczuwanie go może przenieść się także na szyję i gardło. Nie należy bagatelizować objawów w przypadku nasilającego się bólu w klatce piersiowej lub wysokiego ciśnienia. Czym prędzej należy udać się do lekarza również wtedy gdy występuje utrata przytomności, uderzenia serca przekraczają dodatkową ilość (ponad 6 na minutę), a obecnie występujące kołatanie znacznie różni się od poprzedniego.