samobadanie piersi kiedy je wykonac

Badanie piersi – kiedy warto je wykonać?

Samobadanie piersi to istotny element w profilaktyce raka piersi, który ma na celu wykryć nowotwór w możliwie najwcześniejszym stadium. Wielu specjalistów uważa, że samokontrola piersi może w znacznym stopniu obniżyć poziom umieralności na raka, który corocznie pozbawia życia ok. 5 tysięcy Polek.

Większość guzków jakie kobiety wyczuwają w swoich piersiach to nieszkodliwe włókniaki i torbiele, co nie zwalnia nas jednak z bacznego obserwowania występujących zmian. Praktyka samobadania piersi nie jest trudna, ale niestety wciąż słabo wykonywana przez polskie społeczeństwo.

Jak samodzielnie badać piersi?

Samobadanie piersi składa się z dwóch prostych etapów: dokładnej obserwacji oraz badania palpacyjnego.

Pierwszy z nich pozwala nam lepiej zapoznać się z własnymi piersiami. Dzięki czemu będziemy mogły skutecznie wychwycić niepokojące objawy.
Krok drugi – badanie palpacyjne, umożliwia wyczucie guzka lub stwardnienia. Wczesna diagnoza pozwoli podjąć możliwie szybkie kroki w walce ze zmianą. Z tego względu samobadanie połączone z takimi badaniami jak USG, mammografia czy rezonans magnetyczny, niejednokrotnie pozwoliły zachować biust kobiecie.

Jak zatem samej w domu wykonać obserwację piersi?

Badanie piersi możemy wykonać na trzy sposoby, w pozycji leżącej, stojącej i pod prysznicem. Badanie w pozycji leżącej wykonujemy poprzez położenie się na płasko na plecach bez żadnej poduszki. Dlaczego? Z tego względu, aby utkanie gruczołów piersiowych uległo maksymalnemu spłaszczeniu względem klatki piersiowej. Następnie pod głowę kładziemy prawą rękę. W takiej pozycji przy pomocy trzech środkowych palców naciskamy i zataczamy kółka wzdłuż piersi, z góry na dół, tam i z powrotem.

Nie wolno zapomnieć o żadnym fragmencie, dlatego róbmy to powoli i dokładnie. Badanie powinno uwzględnić również pachę i dołki nadobojczykowe, aby mieć pewność, że nie ma w tym miejscu guzków i powiększonych węzłów chłonnych.

samobadanie piersi kiedy je wykonac

Badanie w pozycji stojącej jest bardzo podobne do wyżej opisanego. Wykorzystując lustro stoimy naprzeciw niego zachowując wyprostowane plecy. Jedną rękę zakładamy za głowę, a drugą, przy pomocy trzech środkowych palców wykonujemy te same ruchy na piersiach jak w przypadku pozycji leżącej. Małe przypomnienie. Wykonując badanie na stojąco, również nie zapominamy o pachach i dołkach nadobojczykowych.

Badanie piersi pod prysznicem dużo łatwiej pozwala wykryć zmiany, ponieważ namydlone ciało ma lepszy poślizg. Unosimy lewą rękę z tyłu głowy i prawą kładziemy na lewej piersi. Naciskamy i zataczamy kółka wzdłuż piersi, z góry na dół, tam i z powrotem, nie pomijając pach i dołków naodoczykowych. Analogicznie, tak samo robimy z prawą piersią.

Kiedy wykonywać badanie piersi?

Samobadanie piersi należy wykonywać regularnie raz w miesiącu, najlepiej między szóstym, a dziewiątym dniem cyklu. W tym czasie piersi są miękkie i niebolesne. Kobiety, które ukończyły 20 rok życia już na tym etapie powinny zacząć praktykę z samodzielnym badaniem piersi. Jeśli chodzi natomiast o kobiety w okresie przekwitania, ważne, aby przeprowadzały kontrolę piersi w te same dni każdego miesiąca. Nie zapominajmy, że samobadanie powinno być dokładne i bez żadnego pośpiechu.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »