domowe sposoby na katar (2)

Domowe sposoby na katar

Katar to przykra dolegliwość występująca zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Pomimo, że często nie jest wyjątkowo groźny dla zdrowia, to nierzadko potrafi być bardzo uciążliwy. Przyjęło się mówić, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Na pewno jest w tej mądrości niemały sens, o czym pewnie nie raz mogliśmy się przekonać na własnym nosie. Jak zatem skutecznie pozbyć się kataru? Najlepiej działać już na samym początku przy pomocy domowych sposobów.

Przyczyny i objawy kataru

Katar to inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa. Jest najczęściej objawem łagodnych infekcji wirusowych, czyli przeziębień. Poza tym nieżyt nosa może być wynikiem alergii lub ataku bakterii. Wówczas pojawia się żółta lub zielona wydzielina, a prz tym gorączka. Doznajemy uczucia “zatkanego nosa”, któremu towarzyszą silne bóle głowy. Takiego stanu jakim prawdopodobnie jest ostre zapalenie zatok, nie należy leczyć na własną rękę, ponieważ jedynym skutecznym środkiem jest przepisany przez lekarza antybiotyk.

Katar z którym możemy w szybki i bezpieczny sposób poradzić sobie w domu to nieżyt nosa spowodowany infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Bardzo często występuje kiedy nasz organizm jest bardziej osłabiony, czyli w okresie jesieni i zimy, ale oczywiście nie jest to ścisła zasada. Stajemy się wtedy bardziej podatni na zarażenie.

domowe sposoby na katar (2)

Wystarczy, że w autobusie spotkamy jednego kichającego, a po dwóch, trzech dniach, katar dopadnie i nas samych. Dodatkowo przegrzanie, a szczególnie przemarznięcie sprzyja katarowi, ponieważ układ immunologiczny traci swoją odporność, dzięki czemu powstają korzystne warunki dla wniknięcia wirusów przez błonę śluzową nosa.

Paradoksalnie, przyczyną kataru mogą być również krople do nosa kiedy stosowane są przez nas zbyt długo.
Pierwsze objawy, które pojawiają się w przeciągu 24-48 godzin od zakażenia to zwykle kichanie i tzw. drapanie w nosie. W następnej kolejności występuje obrzęk błony śluzowej nosa i problemy ze swobodnym oddychaniem, czyli powszechnie nazywane uczucie zatkanego nosa.

Domowe sposoby w walce z katarem

Leczenie kataru ma charakter objawowy. Wynika z tego, że jedynie co sami możemy zrobić w walce z katarem, to starać się złagodzić jego dokuczliwe objawy. Jednym z najlepszych domowych sposobów na uciążliwy nieżyt nosa są inhalacje. Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na podaniu leku do górnych dróg oddechowych.

Skutecznym rozwiązaniem będzie również wykonanie jej z użyciem olejków eterycznych np. sosnowego, goździkowego, eukaliptusowego, rozmarynowego. Warto wykorzystać również sól fizjologiczną. Ma ona działanie nawilżające i oczyszczające. Częstotliwość inhalacji nie powinna przekraczać 7 dni i trwać maksymalnie 15 minut.

Świetnym domowym sposobem jest także kuracja napotna. Należy przyjmować płyny i brać gorące kąpiele, istotne jest głównie moczenie stóp w gorącej wodzie. Przed pójściem spać, warto natrzeć klatkę maścią kamforową. Nie zapominajmy również o piciu dużej ilości ciepłej herbaty z cytryną, sokiem malinowym i imbirem, bo to niezastąpiony i smaczny sposób na domową walkę z katarem.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »