Pandemia, która zmieniła cały świat
Data 11 marca 2020 roku zapadnie na długo w pamięci wszystkich ludzi, bo to właśnie w ten dzień rozpoczęła się w Polsce pandemia koronawirusa. Chociaż na samym początku po dwóch tygodniach wszystko miało wrócić do normalności, jednak nadal z nią walczymy. Strach o najbliższych towarzyszył nam od początku pandemii i nadal z nami pozostanie. W czasie pandemii najważniejsze są sprawdzone informacje, które możemy uzyskać od specjalistów — czyli lekarzy. COVID swoimi objawami spowodował śmierć wielu ludzi, byli też tacy, którzy chorowali w łagodny sposób, ale odczuwają do dziś jego skutki. Chociaż z początku wydało się, że najbardziej narażeni są starsi ludzie, z czasem okazywało się, że wiek, stan zdrowia nie miał znaczenia. Wiele przypadków udowodniło to, że nawet młode, zdrowe osoby przechodzą koronawirusa bardzo ciężko. Zapełnione szpitale i zespoły medyczne, które w nim pracują, dzielnie walczyli i walczą o każdy dzień.
Powikłania po koronawirusie
Lekarze bacznie obserwowali, co działo się z pacjentami, którzy chorowali na COVID, czyli tak zwanymi ozdrowieńcami. Coraz więcej ludzi zaczęło zgłaszać się do swoich lekarzy pierwszego kontaktu, narzekając na różnego rodzaju dolegliwości. Do najczęściej zaobserwowanych przez lekarzy objawów wliczał się zespół chronicznego zmęczenia, który pojawiał się bez dodatkowych aktywności, ale też takie, które pojawiały się po najmniejszej aktywności ozdrowieńca. Pacjenci narzekali również na problemy sercowo-naczyniowe, które objawiały się uciskami w klatce, czy też nierównym biciem serca. Tak zwana „mgła mózgowa” była jednym z najbardziej popularnych skutków ubocznych, charakteryzowała się wolniejszą pracą mózgu, skłonnościami do zapominania, czy też braku możliwości skupienia się na danej czynności. Wszystko jednak dalej jest kontrolowane przez lekarzy, którzy w trakcie badań, zaczynają zauważać coraz więcej zależności powiązanych z Covdem. Na bieżąco dzielą się tymi informacjami ze swoimi pacjentami, proszą również o to, aby ludzie w odpowiednim momencie reagowali, jeśli źle się czują i mają nietypowe objawy.
Badania po przejściu COVID-a
Osoby, które chorowały na koronawiursa w sposób ciężki, powinny po jakimś czasie wykonać szereg badań, które pozwolą ocenić stan zdrowia po przejściu choroby. Jednymi z ważniejszych badań są te obrazowe, do których zaliczamy, tomografie czy też RTG klatki piersiowej. Osoby, które zachorowały na koronawirusa, bardzo często narzekały na problemy z oddychaniem, po przejściu choroby płuca ozdrowieńca mogą wymagać regeneracji i stąd mogą pojawić się wyżej wspomniane powikłania. Podstawowe badanie morfologii pomoże ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i pozwala włączyć odpowiednią suplementację, czy też odpowiednio dopasowane lekarstwa. Tak samo jak i badanie moczu, które powinni zlecić lekarze. Jak po przejściu każdej poważnej choroby ludzie powinni zadbać o odpowiedni styl życia, dietę i odpoczynek, który pozwoli organizmowi na szybszy powrót do pełni sił.