Sport powinien być nieodłączną częścią życia każdego z nas. Bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, poprawia samoocenę i ogólny stan zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Z pewnością każdy z nas kiedyś odczuwał charakterystyczny ból mięśni dzień po odbytym treningu. To nic innego jak zakwasy. Istnieją sposoby by zminimalizować ich powstawanie oraz jak sobie z nimi radzić, kiedy już nam doskwierają.
Czym są zakwasy?
Ból mięśni pojawiający się około 24 godzin po odbytym intensywnym treningu to zakwasy inaczej nazywane zespołem opóźnionego bólu mięśniowego. Istnieje teoria, że zakwasy pojawiają się w wyniku nagromadzenia kwasu mlekowego, jednak obecnie wiadomo że jest ona błędna. Kwas mlekowy zostaje wydalony z mięśni już po godzinie lub dwóch po zakończonym treningu. Istnieje również wiele innych teorii, mówiących skąd się biorą, jednak najpopularniejszą z nich twierdzi, że ból mięśni powstaje na skutek mikrouszkodzeń.
Napięty mięsień ulega mikrourazom podczas rozciągania. Zostaje wtedy zerwane połączenia między aktyną i miozyną i przerwana zostaje błona, która otacza włókna mięśniowe. To właśnie sprawia, że pojawia się ból po odbytym treningu.
Zakwasy nie są szkodliwe dla naszego organizmu, bardzo często są pożądane przez wielu sportowców. Świadczą one o dobrze odbytym treningu i wzroście mięśni. Mikrourazy pobudzają nasze mięśnie do regeneracji jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość. Osoby, które trenują regularnie odczuwają je w coraz mniejszym stopniu, dlatego muszą zwiększać wykonywaną pracę.
Jak uniknąć zakwasów?
Wielu osobom zakwasy sprawiają przyjemność, gdyż często są wyznacznikiem dobrze wykonanego treningu. Dla innych ból mięśni nie jest przyjemny i szukają sposobu jak się go pozbyć. Warto wiedzieć co robić, aby zminimalizować ich powstawanie, oraz złagodzić ból, kiedy już zaczniemy je czuć.
Mądre podejście do wykonywanych przez nas ćwiczeń sprawi że zminimalizujemy powstawanie mikrourazów. Jeżeli znamy swoje ciało i możliwości, wiemy na jak intensywny trening możemy sobie pozwolić. Przede wszystkim powinniśmy zwiększać wysiłek fizyczny stopniowo. Kiedy zaczynamy przygodę ze sportem zacznijmy od lżejszych treningów, zróbmy ich odpowiedni plan. W miarę upływu czasu i regularności ćwiczeń, możemy zwiększać ich intensywność. Bardzo ważne jest, aby każdy trening zacząć od rozgrzewki i zakończyć go ćwiczeniami rozciągającymi, które rozluźnią nasze ciało.
Kiedy nie uda nam się uniknąć zakwasów i zaczniemy odczuwać ból mięśni, możemy zastosować kilka sposobów na jego zmniejszenie. Najlepsze w takim przypadku jest ciepło, warto wtedy wejść do wanny napełnionej ciepłą wodą lub sauny, która oprócz przynoszącej ulgi świetnie detoksykuje nasz organizm. Jeżeli nie posiadamy takiej możliwości, możemy wykonać ciepłe okłady, które również pomogą. Masaż mięśni, ćwiczenia rozciągające lub lekki trening, to kolejne sposoby, które zmniejszą nasz ból. Możemy również sięgnąć po leki przeciwbólowe, jeżeli inne metody nie działają.