Najczęstszym powodem występowania dyskomfortu odczuwanego w mięśniach są naciągnięcia, urazy lub przeciążenia. Charakteryzujemy je ze względu na czas występowania. Płytkie uszkodzenia włókien mięśniowych regenerują się same w okresie kilku dni. Ból, który odczuwamy przez długi czas, może skutecznie utrudniać nam życie. Dlatego ważne jest, aby umieć odpowiednio zareagować. Przed wybraniem się do lekarza warto sprawdzić parę domowych sposobów, które pozwolą nam zaoszczędzić czas i pozwolą uniknąć obciążania organizmu dodatkowymi lekami.
Profilaktyka
Jest ona bardzo ważna, aby uniknąć bólu mięśni. Dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna. Długie spacery, ćwiczenia, pływanie czy jazda na rowerze pomogą wzmocnić nam mięśnie. Czasami organizm po prostu potrzebuje ruchu. Pomoże nam to poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko zastojów, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych, a w konsekwencji do bólu. Należy jednak uważać, aby nie pogłębić urazu i nie przeciążać organizmu, ponieważ może przynieść to odwrotne efekty. Pomoże nam to radzić sobie lepiej z przyszłymi urazami, z racji tego, że wytrenowane mięśnie szybciej się regenerują.
Kolejnym ważnym elementem profilaktyki jest odpowiednie odżywianie. Jeżeli często doskwierają nam bóle w okolicach mięśni powinniśmy zastanowić się czy przyjmujemy odpowiednie ilości potasu i magnezu. Niedobór tych dwóch minerałów może skutkować bolesnymi skurczami. Do diety warto włączyć również ryby, które zawierają duże ilości kwasów omega 3. Działają one pozytywnie nie tylko na nasze mięśnie i stawy, ale na cały organizm.
Domowe sposoby
Pierwszy ze sposobów, który jest skuteczny w walce z bólem mięśni jest chłodzenie. Można do tego wykorzystać praktycznie wszystko z zamrażalnika. Wsypać kostki lodu do worka albo wziąć zamrożony kawałek mięsa i przyłożyć go do bolącego mięśnia. Zimno sprawi, że mniej krwi będzie przepływało przez stan zapalny. Ochłodzenie bolącego miejsca sprawia również, że receptory wysyłają mniej sygnałów bólowych.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem są masaże. Spięcia mięśni mogą powodować ból. Masaże są skutecznym sposobem na ich rozluźnienie oraz pomagają w regeneracji. Nie trzeba korzystać z usług specjalisty. Proste masaże z wykorzystaniem oliwki mogą przynieść ulgę. Możemy do tego wykorzystać również słuchawkę od prysznica, jako prowizoryczny bicz wodny.
Ćwiczenia mogą służyć nie tylko jako profilaktyka, ale również jako faktyczny sposób na złagodzenie bólu mięśni. Odpowiednie ćwiczenia, które angażują potrzebne mięśnie mogą przynieść pozytywne skutki. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczyć do momentu zaczęcia odczuwania bólu. Zbyt duża intensywność może doprowadzić do pogłębienia urazu.
Powinniśmy również zadbać o właściwą pozycję do spaniaz zwłaszcza jeżeli odczuwamy ból w mięśniach od pasa wyżej. Złe ułożenie ciała przez całą noc może nie tylko powodować urazy, ale również je pogłębiać. Zadbanie o ten aspekt, może pomóc wyleczyć się nam z bólu pleców czy karku.