Przepuklina to inaczej patologiczne przemieszczenie narządów poza powłoki prawidłowe, powstające najczęściej na skutek zaburzeń rozwojowych ścian jamy brzusznej. Takie nieprawidłowe umiejscowienie organów powoduje ubytki nazywanymi wrotami przepuklin, które powstają u dziecka w okresie płodowym lub chwilę po urodzeniu. W zależności od tego w jakim okresie powstała przepuklina, możemy wyszczególnić jej rodzaje na nabytą oraz wrodzoną. Przepukliny pojawiają się głównie u dzieci i są to najczęściej przepukliny wrodzone, czyli m.in. przepuklina pępkowa, pępowinowa oraz pachwinowa. Przepuklinę można wyczuć pod palcami jako miękki guzek lub delikatne uwypuklenie, które może cofać się samoistnie lub pod wpływem lekkiego ucisku. Najczęściej jest możliwe odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego poprzez delikatne naciskanie, wówczas wyczuwalne są brzegi pierścienia przepukliny. Kiedy zostanie zlekceważone występowanie guza, może się on powiększać i powodować u dziecka uciążliwe dolegliwości bólowe.
Objawy przepukliny
Najczęstszymi symptomami, które wskazywałyby na występowanie przepukliny to uczucie ,,pociągania” oraz występujący przy tym dyskomfort, czy też dolegliwości bólowe w trakcie naciskania na guza. Dodatkowo widoczny jest wyżej wymieniony miękki guz, który można pod wpływem ucisku odprowadzić do jamy brzusznej, a także w trakcie naciskania mogą być wyczuwalne brzegi pierścienia przepukliny. W trakcie uprawiania sportu mogą pojawić się dolegliwości bólowe promieniujące w inne okolice ciała. Przepuklina pojawia się w okolicach miejsc o mniejszej wytrzymałości, czyli wtedy kiedy organy uwypuklają się przez szczelinę w powłoce mięśniowej. Okolice, w których dochodzi do utworzenia przepukliny, nazywane są wrotami. Najczęstszym rodzajem przepukliny jest pachwinowa, która pojawia się najczęściej po prawej stronie, gdy część jelita przeciska się przez dolną część brzucha do pachwiny. Powyższa sytuacja pojawia się w wyniku zaburzeń rozwojowych, które powodują niezamknięcie uchyłka pochwowego otrzewnej.
W jaki sposób leczyć?
Najczęściej leczenie przepukliny jest operacyjne, które musi być dopasowane do miejsca i rodzaju przepukliny, a także do zawartości worka przepuklinowego. W pierwszej kolejności, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy wskazujące na występowanie przepukliny, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu podstawowej opieki zdrowotnej, który na podstawie wywiadu oraz badania ocenia czy wypisać skierowanie do chirurga dziecięcego. Niepokojącym objawem jest zaciskanie się pierścienia na jej zawartości, co może spowodować zatrzymanie pasażu zaciśniętego jelita oraz zaburzenia ukrwienia uciśniętego narządu. W powyższej sytuacji przepuklina staje się twarda, bolesna, czerwona i nie można jej odprowadzić naciskiem. Uwięźnięcie pętli jelita jest bardzo niebezpieczne dla dziecka, ponieważ przy nim występuje ryzyko niedrożności jelita, przedziurawienia ścian narządu, czy nawet martwicy.
Jeżeli obawiają się Państwo o zdrowie dziecka, ponieważ zostały dostrzeżone niepokojące dolegliwości wskazujące na występowanie przepukliny, dobrze jest zweryfikować dokładny stan wewnętrznych narządów oraz jelita poprzez wykonanie USG jamy brzusznej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami badania na stronie.