Korzyści z uprawiana sportu przez dzieci są ogromne — uczą się one działać zespołowo, rozwijają swoje umiejętności motoryczne, a dodatkowo ćwiczą i świetnie się bawią. Niestety kontuzje i urazy są nieodłącznym elementem sportu, gier i zabawy.
Jak sprawić, aby dzieci uniknęły urazów?
Najważniejszym sposobem zapobiegania kontuzjom jest odpowiednia opieka nad dziećmi. Liczby urazów nie da się całkowicie zlikwidować, ale zdecydowanie da się ją zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie dziecka do uprawiania danej dyscypliny. Ważny jest dobór sprzętu i jego prawidłowe użytkowanie oraz właściwe przygotowanie fizyczne, jakim jest rozgrzewka, która ma przygotować mięśnie i stawy do wysiłku oraz zapobiec kontuzjom podczas uprawiania sportu.
Rodzaje urazów sportowych
Rozwijający się układ kostno-stawowy dziecka jest bardzo wrażliwy na różne obciążenia związane z uprawianiem sportu. Kontuzje sportowe można podzielić na dwie grupy:
- Kontuzje mechaniczne powstają podczas kontaktu z innym zawodnikiem, sprzętem sportowym lub różnymi przeszkodami.
- Kontuzje spowodowane przeciążeniem organizmu są spowodowane działaniem dużych sił w trakcie uprawiania sportu na kości, stawy i mięśnie.
Przeciążenia sportowe
Przeciążenia sportowe to przewlekłe urazy powstające pod wpływem powtarzającego się obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego bez odpowiedniego odpoczynku. Pojawiają się one również u dzieci, które trenują zbyt intensywnie jak na swoje możliwości. Przez źle dostosowany trening można przeciążyć mięśnie lub uszkodzić elementy kostne. Konsekwencją urazu kości u dziecka może być uszkodzenie jego stref wzrostu, co grozi zahamowaniem wzrostu lub trwałym zniekształceniem stawu. Można wyróżnić kilka rodzai przeciążeń:
- Przeciążenia psychiczne — fizyczne urazy, które wiążą się z dysfunkcjami narządów, mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne dzieci. Proces rehabilitacji nie jest dla nich łatwy. Ból, słabość, niemożność bawienia się z dziećmi czy uprawiania sportu wpływa negatywnie na dziecko.
- Przeciążenia i złamania zmęczeniowe — to częściowe uszkodzenie kości w następstwie powtarzalnych, o niedużej sile, przeciążeń.
- Przeciążenie i jałowa martwic guzowatości kości piszczelowej — to schorzenie najczęściej dotyka chłopców między 10 a 15 rokiem życia. Martwica guzowatości kości piszczelowej to uraz, który powstaje podczas wyprostu nogi w stawie kolanowym. Odczuwany jest wtedy silny ból w okolicy kości piszczelowej. Leczenie tego urazu polega na oszczędzaniu kończyny i ograniczeniu jej ruchomości w stawie kolanowym
Urazy głowy
Nigdy nie można lekceważyć uderzenia w głowę, urazy tej części ciała są bardzo niebezpieczne. Jeśli dojdzie do urazu głowy u dziecka, należy obserwować go pod kątem objawów uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, takich jak: ból głowy, poszerzenie źrenic, wymioty, zaburzenia równowagi. Warto pamiętać, aby po takim urazie obserwować dziecko przez kilka dni, gdyż niepokojące objawy mogą się pojawić nawet po kilkudziesięciu godzinach.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania związane z urazami u dzieci, to zapraszamy do kontaktu.