Okres jesienno-zimowy jest uciążliwym czasem dla układu immunologicznego, gdyż w obniżonej temperaturze wirusy oraz inne patogeny mają sprzyjające warunki do rozmnażania się i infekowania. Jedną z bardziej niebezpiecznych konsekwencji osłabionego układu odpornościowego jest infekcja zapalenia płuc, która jest chorobą o podłożu infekcyjnym, charakteryzującą się stanem zapalnym w okolicach najmniejszych części składowych płuc (pęcherzykach płucnych). Z powyższego względu zapalenie płuc staje się infekcją niebezpieczną, ponieważ to właśnie w pęcherzykach płucnych dochodzi do wymiany gazowej, podczas której przyjmowany jest tlen i oddawany dwutlenek węgla, zatem choroba ta może doprowadzić do upośledzenia czynności oddechowych. Zapalenie płuc wywoływane jest przez różne czynniki zakaźne, w które wpisują się wirusy takie jak: Haemophilus influenzae typ b, Streptococcus pneumoniae, syncytialny wirus oddechowy oraz Pneumocystis jiroveci u niemowląt zakażonych wirusem HIV. Czynnikami pochodzenia bakteryjnego są patogeny Legionella pneumophila, powodujące ciężką odmianę zapalenia płuc oraz Mycoplasma pneumoniae, które wywołują łagodniejsze objawy infekcji płuc.
Przebieg choroby oraz diagnostyka
Zapalenie płuc najczęściej pojawia się jako konsekwencja trwającej infekcji górnych dróg oddechowych, która niedoleczona rozwija się na niżej położone partie układu oddechowego. Nawet w przypadku przeziębienia może dojść do uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych, przez co stan zapalny płuc nie musi być następstwem tych samych czynników etiologicznych. Uszkodzony nabłonek jest mniej odporny na zakażenia bakteryjne. Występują jednak takie rodzaje patogenów, które powodują infekcję płuc z pominięciem górnych dróg oddechowych (wirus grypy, dwoinka zapalenia płuc lub koronawirus SARS-CoV-2). Po zakażeniu powyższymi czynnikami dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, co w konsekwencji powoduje objawy chorobowego zapalenia płuc, a także wypełnianie pęcherzyków płucnych płynem wysiękowym. Rozpoznanie stanu zapalnego płuc odbywa się na podstawie oceny występujących objawów klinicznych przez lekarza, zdjęcia RTG klatki piersiowej oraz badania fizykalnego. Dodatkowymi badaniami, które pomogą w skontrolowaniu stanu płuc to badania laboratoryjne takie jak CRP, prokalcytonina, morfologia krwi, gazometria lub równowaga kwasowo-zasadowa.
Groźne powikłania
Nieleczony stan zapalny płuc może być bardzo niebezpieczny dla organizmu. Najczęstszymi powikłaniami infekcji płuc to ropień płuca, płyn w opłucnej oraz wysiękowe zapalenie opłucnej. Wszystkie powyższe dolegliwości są bardzo niebezpiecznymi następstwami stanu zapalnymi płuc, które wymagają hospitalizacji. Ropień płuca jest skutkiem zbierającego się miąższu płuc — w przypadku jego występowania konieczny jest drenaż złożeniowy oraz antybiotykoterapia. Płyn z opłucnej usuwany jest poprzez punkcję opłucnową, której pierwszym objawem jest ostry ból występujący przy oddychaniu oraz kłujący ból klatki piersiowej.
USG płuc jest jednym z zabiegów, o którym mogą się Państwo więcej dowiedzieć na stronie internetowej. Badanie to pozwala na diagnostykę stanów infekcyjnych płuc, ale także obligatoryjną profilaktykę dolnego układu oddechowego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!