Planowanie ciąży
Kobiety decydują się na zajście w ciążę w różnym wieku. Planując ten etap, każda z nich powinna mocno skupić się na sobie, a zwłaszcza na tym, aby zmienić swój tryb życia i dostosować go do rosnącego w jej brzuchu dziecka. Jeśli wcześniej kobieta nie zwracała uwagi na to jak wygląda jej dieta, powinna to zmienić podczas przygotowań do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Prawidłowe odżywianie się to podstawa do dobrego samopoczucia i poprawienia stanu zdrowia. Wszystko powinno odbyć się w konsultacji z lekarzem prowadzącym oraz dietetykiem, który dopasuje odpowiednio zbilansowaną dietę pod indywidualne potrzeby pacjentki. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna również powinna zostać włączona i dopasowana do przyszłej mamy. Podczas ciąży nie każda kobieta może pozwolić sobie na bieganie i niektóre trudniejsze ćwiczenia. Są kobiety, którym sport może pomóc przejść ciążę w łagodniejszy sposób, natomiast innym może już zaszkodzić. To lekarz prowadzący powinien ocenić stan zdrowia swojej pacjentki i podjąć decyzje o włączeniu czy też wykluczeniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Badania — co warto sprawdzić?
Każdej kobiecie zależy na tym, aby dołożyć wszelkich starań, żeby dziecko urodziło się zdrowe. Podstawą przy pierwszych etapach planowania ciąży jest wykonanie odpowiednich badań, które pozwolą wykluczyć występowanie różnych chorób oraz pozwolą ocenić niedobory witaminowe, które trzeba będzie włączyć do diety. Przyszli rodzice, starając się o nowego członka rodziny, często zapominają o tym jak bardzo ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Podstawowymi badaniami, jakie powinna wykonać kobieta przed zajściem w ciąże, są: morfologia, glukoza, prolaktyna, mocznik, kreatynina, ASPAT, ALAT, czas kaolinowo-kefalinowy, TSH, badanie ogólne moczu, antygen HBs, P/c anty HCV, HIV duo, VDRL, chlamydia trachomatis, P/c p-różyczce IgG, P/c p-różyczce IgM, Toksoplazmoza IgG, IgM. Są to badania, które powinna wykonać każda kobieta, która chce mieć pewność, że jej dziecko będzie rozwijać się w zdrowym organizmie.
Wybierz dobrego ginekologa
Warto podkreślić, że każda kobieta powinna wybrać odpowiedniego dla siebie lekarza prowadzącego, który będzie wspierać ją w trakcie całej ciąży, od początku do rozwiązania. Kontrolne badania ginekologiczne podczas ciąży są bardzo ważne, odpowiednio szybka reakcja przyszłej mamy z całą pewnością uchroni ją i jej dziecko przed zagrożeniem. Dobry lekarz potrafi wszystko dokładnie wyjaśnić i zaopiekować się pacjentką w taki sposób, aby nie musiała dodatkowo narażać się na stres, który podczas ciąży nie jest wskazany. Kalendarz badań w każdym tygodniu wygląda inaczej, jednak warto się go trzymać i nie pomijać żadnej zaplanowanej wizyty. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zarówno ze strony pacjentki, jak i ze strony ginekologa, należy wyjaśnić wszelkie niejasności. To z pewnością pomoże zapobiec popełnieniu jakiegokolwiek błędu na pierwszych etapach życia dziecka, jeszcze w brzuchu matki. Każda kobieta przechodzi ciążę w indywidualny sposób, dlatego jedyną osobą, która może udzielać jakichkolwiek rad, jest właśnie ginekolog.