Moszna, czyli worek mosznowy, jest męskim narządem rozrodczym, w którym znajdują się jądra, powrózek nasienny oraz najądrza. Jej podstawową funkcją jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury męskich gonad, to znaczy niższej o 2-4 stopnie Celsjusza niż temperatura reszty ciała, co jest niezbędne przy produkcji komórek rozrodczych.
Zarówno moszna, jak i znajdujące się w niej organy narażone są na występowanie rozmaitych chorób zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Wśród najczęściej występujących procesów patologicznych możemy wymienić między innymi: wnętrostwo, wodniaka jądra, skręt jąder czy zapalenie. Wymienione dolegliwości mają podobne objawy zwane zespołem ostrej moszny, do których należą silny ból jąder, obrzęk oraz zaczerwienienie moszny. Symptomy te rozwijają się gwałtownie i mogą być bardzo nasilone. W dalszej części artykułu skupimy się na najczęściej występujących zmianach skórnych.
Zmiany skórne nowotworowe
Zmiany obserwowane na skórze najczęściej są łagodnymi nowotworami skóry. Do najbardziej powszechnych zaliczamy m.in. kaszaki, włókniaki, czy naczyniaki.
Kaszaki to niewielkie torbiele rozwijające się w okolicach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Mają postać okrągłych podskórnych wypukłych guzków wypełnionych masą łojową i rogową, powstają najczęściej w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego.
Włókniaki miękkie są przeważnie zmianami wrodzonymi usuwanymi przeważnie ze względów estetycznych. Są to kuliste guzki różnej wielkości (od 1 mm do 1 cm i więcej) występujące mnogo, przeważnie w kolorze skóry, niekiedy brunatne. Z kolei włókniaki twarde stanowią zmiany nabyte w konsekwencji urazu lub zranienia. Zwykle mają postać jednego brunatnego lub zaczerwienionego guzka o gładkiej, lub szorstkiej powierzchni.
W celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu skóry konieczne jest chirurgiczne usunięcie obserwowanej zmiany i poddaniu jej badaniu histopatologicznemu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pozostawione szwy są przeważnie rozpuszczalne i odpadną samoistnie w przeciągu kilku/kilkunastu dni po zabiegu chirurgicznym. Do grupy ryzyka należą pracownicy przemysłu naftowego, rafinerii, którzy mają kontakt ze samarami i materiałami nasączonymi naftą.
Zmiany skórne związane z chorobami wenerycznymi
Niektóre choroby przenoszone drogą płciową objawiają się poszczególnymi zmianami skórnymi w obrębie narządów rozrodczych.
Pierwszym objawem kiły, która najpierw atakuje organy płciowe, a następnie może prowadzić do porażenia układu nerwowego i śmierci, są przeważnie charakterystyczne grudki pojawiające się na penisie, mosznie i w okolicach odbytu. Guzki te pękając, odsłaniają owrzodzenia. W miarę postępu choroby wysypka zaczyna obejmować znaczną część ciała.
Do innych chorób dających objawy skórne, należy także opryszczka narządów płciowych, objawiająca się wypełnionymi płynem pęcherzami na skórze i błonach narządów płciowych, niekiedy są one bolesne. Kłykciny kończyste z kolei występują pod postacią grudek i brodawek zlokalizowanych w okolicach odbytu i narządów płciowych.