ból pleców

Co oznacza ból pleców i jak sobie z nim poradzić?

W codziennym życiu narażamy nasz kręgosłup na przeciążenia i zwyrodnienia, nie dbając o właściwą postawę podczas pracy czy snu. Godziny spędzone za biurkiem są jedną z przyczyn deformacji stawów, a w konsekwencji zwyrodnień i bólu.

Rodzaje bólu

Ból karku jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości w obrębie pleców. Związany z utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała przy pracy przed komputerem. Bardzo często garbimy się i wysuwamy głowę do przodu, co skutkuje bolesnością w szyjnym odcinku kręgosłupa. Do innych przyczyn należy napięcie mięśni związane ze stresem czy ze spaniem z głową skręconą na bok lub ułożoną na zbyt puszystej poduszce.

Z bólem kręgosłupa powiązane są także bóle ramion szczególnie dokuczliwe gdy chcemy dłonią sięgnąć do pleców lub podeprzeć się na łokciu. Wywoływane najczęściej przez zmiany zwyrodnieniowe oraz stan zapalny.

Bóle pleców w odcinku piersiowym także są wywołane przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz wady postawy w środkowej części pleców. Po raz kolejny winowajcą jest praca siedząca, a także zbyt miękki materac do spania i brak ruchu. Ból może z czasem rozwinąć się w skoliozę lub kyfozę, czyli tak zwane okrągłe plecy.
Ból krzyża może być wynikiem przeciążenia kręgosłupa i stresem lub chorób kobiecych (np. ciąża pozamaciczna lub nowotwór jajników), które należy konsultować z lekarzem ginekologiem.
Odczuwane przez nas w codziennym życiu dolegliwości kręgosłupa są przeważnie związane z przeciążeniem, ze zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi czy problemami z funkcjonowaniem stawów. Jak zauważono powyżej, do najczęstszych przyczyn należą: praca siedząca, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa waga ciała, przyjmowanie nieprawidłowej pozycji np. podczas snu oraz stres powodujący podwyższenie napięcia mięśniowego. Bóle kręgosłupa dotykają także osoby pracujące fizycznie, których obowiązki obejmują podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Czym jest hiperlordoza?

Bóle kręgosłupa mogą być powiązane także z wrodzonymi wadami lub naturalnymi predyspozycjami anatomicznymi. Do innych źródeł bólu należą między innymi choroby nowotworowe zlokalizowane w pobliżu kręgosłupa, urazy, procesy zapalne, degeneracyjne i zwyrodnieniowe. Ból, zaburzenia czucia oraz problemy z poruszaniem się powoduje także tak zwane wypadnięciem dysku, czyli przepuklina krążka międzykręgowego.

Leczenie bólu

Z dolegliwościami bólowymi możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który następnie skieruje nas na specjalistyczne badania diagnostyczne w zależności od miejsca i rodzaju bólu. Następnie może być konieczna wizyta u specjalistów: ortopedy, neurologa i fizjoterapeuty. Bóle kręgosłupa leczy się farmakologicznie w formie tabletek, maści lub żelu, głównie stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne na bazie naproksenu, ketoprofenu, diklofenaku czy meloksykamu.

W profilaktyce bólów pleców ważna jest zmiana trybu życia oraz nawyków, które pozwolą nam utrzymywać prawidłową postawę ciała. Osoby pracujące przy biurku powinny wprowadzić w codzienny rozkład dnia ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające kręgosłup.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »