USG Przezciemiączkowe
Po przyłożeniu głowicy USG do ciemiączka można wyczuć tętnienie naczyń mózgowych dziecka, a także orientacyjnie ocenić wartość ciśnienia śródczaszkowego. Dzięki USG przezciemiączkowemu możliwe jest też obejrzenie anatomicznych struktur mózgu.
Jest kilka sytuacji, kiedy wykonanie USG przezciemiączkowego jest konieczne. Przede wszystkim należy objąć USG przezciemiączkowym wszystkie wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży. U tych dzieci jest większe ryzyko wystąpienia krwawienia śródczaszkowego, które może mieć bardzo poważne konsekwencje dla życia i zdrowia. Dzięki badaniu USG przezciemiączkowemu możliwe jest szybkie wykrycie takiego krwawienia, a także wdrożenie właściwego leczenia. Z tego samego powodu USG przezciemiączkowe jest wskazane u dzieci z małą masą urodzeniową.
USG przezciemiączkowe konieczne jest także u noworodków, u których istnieje podejrzenie wad mózgu (wad układu nerwowego), w celu potwierdzenia lub wykluczenia istniejących nieprawidłowości, a także ocenienia rozległości potwierdzonych już zmian w mózgu. USG przezciemiączkowe służy także do oceny mózgu noworodka, który przeszedł epizod niedotlenienia w czasie ciąży, porodu lub w okresie noworodkowym. Ponadto USG przezciemiączkowe jest wykonywane przy ocenie struktur mózgu, a konkretnie sprawdzeniu, czy niedotlenienie nie spowodowało ich uszkodzenia. Także przy podejrzeniu wodogłowia konieczne jest wykonanie USG przezciemiączkowego, które umożliwi uwidocznienie ewentualnego nadmiaru płynu mózgowo-rdzeniowego w czaszce dziecka.
Nasz Lekarz
Agata Migas Majoch
lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
Jestem absolwentką Collegium Medicum UJ, Wydział Lekarski. Obecnie w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracuję na Oddziale Pediatrycznym Dzieci Starszych z Pododdziałem Alergologii i Gastroenterologii w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok