Badanie dopplerowskie pomaga ocenić przepływ krwi w tętnicach i żyłach oraz wykryć w nich zatory oraz tętniaki. Jeśli lekarz podejrzewa u pacjenta chorobę zatorowo-zakrzepową, badanie jest podstawowym krokiem w trakcie wizyty. Pozwala uzyskać najdokładniejszy wynik, dlatego powinno zostać wykonane w pierwszej kolejności. Nie trzeba się martwić o jego przebieg – badanie jest całkowicie bezbolesne i nie ingeruje w organizm pacjenta. Co więcej, można je wielokrotnie powtarzać.
Jak przebiega badanie dopplerowskie?
Przebieg badania dopplerowskiego nie jest skomplikowany. Na samym początku lekarz poprosi Cię o zdjęcie ubrań od pasa w dół, ponieważ badanie wykonywane jest od pachwin do kostek. Wskaże Ci odpowiednią pozycję ciała – najczęściej będzie to pozycja leżąca, rzadziej siedząca lub stojąca, aby następnie przystąpić do badania. W tym celu przyłoży do Twojej skóry głowicę aparatu USG, na którą zaaplikowany zostanie odpowiedni żel, który ma za zadanie usunięcie pęcherzyków powietrza tworzących się między skórą a głowicą.
W zależności od głębokości położenia naczyń krwionośnych lekarz przesuwa urządzenie po skórze z różnym naciskiem. Można przy tym usłyszeć szum lub buczenie, które odzwierciedlają przepływ krwi. Badanie jednej kończyny trwa od 15 do 30 minut, dlatego zalecane jest wykonanie badania obu kończyn. Wynik otrzymuje się od razu w postaci wydruku USG i jego opisu tekstowego.
Jak działa badanie USG Doppler?
Jest rodzajem badania ultrasonograficznego. Poprzez głowicę aparatu USG wysyłana jest fala ultradźwiękowa przenikająca ciało. Następnie fala ta odbija się od tkanek i wraca do głowicy. Sygnał, który odbiera, jest rejestrowany w postaci graficznego obrazu częstotliwości fal. Dzięki temu można ocenić kierunek oraz prędkość przepływu krwi w żyłach i tętnicach – nawet tych najmniejszych.
Wskazania do wykonania badania
USG Doppler pozwala na wykrycie różnych chorób związanych z układem krążenia. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o ich występowaniu? Oto kilka z nich, które objawiają się w kończynach dolnych:
- ciągłe bóle, zwłaszcza po wysiłku fizycznym,
- obrzęk, drętwienie, mrowienie,
- uczucie ciężkości,
- ucieplenie i zaczerwienienie,
- niewłaściwe gojenie ran,
- owrzodzenia skóry.
Oprócz tego zaleca się wykonanie badania dopplerowskiego w przypadku urazów kończyn, niepożądanych powikłań po zabiegach oraz w celach kontrolnych, np. po zabiegu odbudowy naczyń lub wszczepieniu grafitu.
Jak się przygotować do badania?
Twój lekarz zlecił Ci badanie dopplerowskie lub i zastanawiasz się jak się do niego odpowiednio przygotować? W tym celu wybierz luźne ubrania, które w łatwy sposób można odsłonić, aby mieć dostęp do części ciała, które będą poddane badaniu. Pamiętaj również, żeby nie aplikować na skórę leków w postaci maści, żelu lub innych kosmetyków. Mogą one zakłócić przebieg i wynik badania. Na badanie należy przyjść na czczo, ponieważ w przypadku podejrzenia zmian zakrzepowych konieczne będzie zbadanie jamy brzusznej, w której znajdują się żylne naczynia biodrowe i żyła główna dolna.
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, ponieważ wczesna diagnostyka na początkowym stadium choroby wpływa na efektywność leczenia. Jeśli szukasz gabinetu, gdzie możesz zrobić badanie USG Doppler, sprawdź Ultragen – jest to nowoczesna placówka, w której wykorzystuje się najnowsze aparaty, pozwalające na dokładne badanie i szybkie wykrycie schorzeń.