Na czym polega kompulsywne objadanie się?
BED (Binge eating disorder) to zaburzenia odżywiania, które polegają na kompulsywnym objadaniu. Jest to dosyć często występujące schorzenie – badania wskazują, że w Polsce cierpi na nie ponad milion osób. Podstawą tego zaburzenia jest utrata kontroli nad spożywaniem dużej ilości pożywienia, przy czym nie występują dodatkowe zachowania kompensacyjne, takie jak prowokowanie wymiotów lub przeczyszczanie jelit, które są charakterystyczne np. dla bulimii.
Osoby cierpiące na kompulsywne objadanie się często mają przeświadczenie, że aby pozbyć się problemu, wystarczy przejść na dietę. Niestety nie jest to skuteczna walka z tym zaburzeniem – jedynym słusznym rozwiązaniem w tym przypadku jest terapia.
Granica między normą a zaburzeniem
W trakcie przygotowywania posiłku niezwykle ważne jest, aby organizmowi dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Często jedząc dla przyjemności lub aby poprawić sobie humor, zapominamy o tej zasadzie. Jest to uzasadnione, ponieważ spożywanie jedzenia aktywuje układ nagrody w mózgu, a dzięki temu czujemy się lepiej. Sięganie po niezdrowe, kaloryczne smakołyki nie stanowi poważnego zagrożenia, o ile na co dzień trzymamy się zbilansowanej diety. Osoby z BED natomiast nie potrafią jej kontrolować i często odczuwają nagłą, silną potrzebę spożycia dużej ilości pokarmów. Z czego to wynika?
Jedzenie jako środek na stres
Jedzenie dla osób, których dotyczą zaburzenia kompulsywnego objadania się, stanowi środek do łagodzenia napięcia wewnętrznego i zaspokajania potrzeb emocjonalnych. Wyrabiają sobie one nawyk sięgania po pożywienie w sytuacjach kiedy odczuwają silny stres lub odczuwają potrzebę bezpieczeństwa, miłości, przynależności lub rozładowania napięcia seksualnego, których nie potrafią zaspokoić w inny, zdrowy sposób.
Teoria Maslowa a BED
Założenia teorii Maslowa dotyczą m.in. homeostazy potrzeb niższego rzędu. Zgodnie z nią, potrzeby fizjologiczne człowieka dominują nad potrzebami wyższego rzędu. W momencie, kiedy zaspokojone zostaną te pierwsze, dopiero wtedy jesteśmy w stanie spełniać te drugie. Jednak nie oznacza to, że potrzeby wyższego rzędu są mniej istotne. W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie ich zaspokoić, zaczynamy odczuwać długotrwałą frustrację, co może prowadzić do kompensacji za pomocą jedzenia.
Kryteria diagnostyczne BED
Co wskazuje na kompulsywne objadanie się:
- Zjadanie większej ilości pożywienia w krótkim czasie, niż jest to konieczne,
- jedzenie jest reakcją na stres,
- odczuwania poczucia winy po posiłku,
- spożywanie obfitych posiłków przy jednoczesnym braku odczuwania fizycznego głodu.
Jeśli podejrzewasz u siebie BED, skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi czy rzeczywiście dotyczy Cię ten problem. Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty i skorzystania z pomocy naszych doświadczonych specjalistów!