USG jamy brzusznej to badanie, które ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce. Przede wszystkim jest bezbolesne i nieinwazyjne, wykonuje się je z wykorzystaniem głowicy, która emituje fale ultradźwiękowe niesłyszalne dla człowieka. Odbijają się one od narządów, oraz tkanek, a następnie przenoszą ich obraz na ekran specjalnego aparatu. Dzięki tej metodzie istnieje możliwość obejrzenia wielkości, kształtów, wnętrza, oraz położenia organów, a co za tym idzie wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i zastosowanie ewentualnego leczenia. Warto dowiedzieć się, kiedy należy wykonać to badanie, jak się do niego przygotować, oraz jakie nieprawidłowości można dzięki niemu wykryć. Odpowiedzi na te pytania znajdują Państwo w tym artykule.
Jak przygotować się do badania USG?
Aby rozpoznanie nieprawidłowości przebiegło z największą dokładnością, należy zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim przynajmniej dzień przed zabiegiem ultrasonografii jamy brzusznej, warto spożywać lekkostrawne posiłki, a co za tym idzie unikać produktów spożywczych powodujących wzdęcia, czy zaparcia. W dniu wykonania badania natomiast nie jest wskazane palenie papierosów, żucie gumy, czy picie gazowanej wody. Przynajmniej 8 godzin przed badaniem nie należy spożywać żadnych posiłków, a najlepiej stawić się na nie całkowicie na czczo. Oprócz tych wskazówek zawsze powinno się stosować do zaleceń lekarza prowadzącego.
Wskazania do wykonania tego badania
Szybka diagnostyka jest bardzo ważnym elementem, który pozwoli wprowadzić skuteczne leczenie wielu nieprawidłowości. Tak samo jest w przypadku USG jamy brzusznej. Z tego powodu warto pamiętać o objawach, które sygnalizują, że należy się udać na takie badanie.
Najczęstsze z nich to:
- dolegliwości bólowe niewiadomego pochodzenia, lub guzy w okolicy brzucha,
- nagle pojawiająca się żółtaczka,
- szybka i duża utrata masy ciała,
- widoczne krwawienie w moczu lub kale, bądź z dróg rodnych,
- długotrwałe wymioty, biegunka lub zatwardzenia,
- gorączka o nieznanej przyczynie,
- powiększenie się obwodu brzucha w krótkim czasie.
Ponadto takie badanie powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej co dwa lata, szczególnie po 40 roku życia. Jest ono całkowicie bezpieczne i nie wpływa negatywnie na organizm pacjenta. Jest również zalecane, aby kobiety w ciąży wykonały je przynajmniej trzykrotnie, w celu oceny stanu płodu.
Jakie nieprawidłowości pozwala wykryć to badanie?
USG jamy brzusznej pozwala zdiagnozować wiele zmian zachodzących w funkcjonowaniu organów. Przede wszystkim to badanie pozwala ocenić wielkość i strukturę narządów, ich anomalie, a nawet ich stan po urazach, czy wypadkach. Ponadto dzięki temu zabiegowi istnieje możliwość wykrycia stanów nowotworowych i zapalnych, oraz torbieli, czy innych guzów. Warto wspomnieć również o tym, że ultrasonografia potrafi zlokalizować ewentualne uszkodzenia wątroby.
W celu najlepszej opieki medycznej warto udać się do placówki ULTRAGEN, która posiada zespół doświadczonych specjalistów. Wykonują oni swoją pracę z pasją, stawiając na pierwszym miejscu dobro swojego pacjenta.