Osteoporoza to przewlekła dolegliwość układu kostnego, charakteryzująca się zmniejszoną gęstością kości oraz podatnością na ich złamania. Jest ona jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz więcej osób na całym świecie. Powoduje ją zmniejszona produkcja kości w wyniku nie tylko procesów starzenia, ale także braku aktywności fizycznej, niedoboru witaminy D i wapnia, nadmiernego spożycia alkoholu czy palenia tytoniu.
Cichy zabójca
Osteoporoza nazywana jest „cichym zabójcą” ze względu na swoje tendencje do bardzo powolnego rozwijania się. Ciężko ją wykryć i nierzadko zdarza się, że jest diagnozowana dopiero po pierwszym złamaniu. Początkowo objawy osteoporozy mogą być nieznaczne lub nieobecne, ale z biegiem czasu kości stają się coraz bardziej kruche i łatwiej ulegają złamaniom. Do głównych czynników, mogących sygnalizować tę chorobę zaliczają się bóle kostne, skłonność do złamań, zmniejszenie wzrostu, skrzywienie kręgosłupa i zmiana postawy ciała.
Większym ryzykiem zachorowania na osteoporozę obarczone są kobiety po menopauzie, osoby z długotrwałą niedoczynnością tarczycy, pacjenci z przewlekłymi chorobami układu hormonalnego czy po leczeniu steroidami oraz ludzie o niskiej masie ciała. Chociaż zalicza się ona do trudnych do wykrycia schorzeń, regularne badanie densytometryczne oraz inne obserwacje laboratoryjne pozwalają na wcześniejsze jej rozpoznanie. W tym celu niezbędna jest analiza radiograficzna oraz badanie DXA.
Leczenie i profilaktyka
Leczenie osteoporozy jest złożonym procesem, który obejmuje zarówno postępowanie farmakologiczne, jak i zmianę stylu życia.
Farmakologiczne leczenie osteoporozy skupia się na przyjmowaniu leków, takich jak bisfosfoniany i denosumab, które pomagają wzmocnić kości i zwiększyć ich gęstość. Substancje te działają poprzez zahamowanie procesów resorpcji kości, a to odpowiada za ich osłabienie.
W leczeniu osteoporozy ważne jest również dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D. Wapń jest niezbędny do utrzymania masy i siły kości, zaś witamina D pomaga je wzmocnić oraz odpowiada za wchłanianie wapnia z jelit. Zalecane jest przyjmowanie około 1000-1200mg dziennie tych suplementów diety.
Aktywność fizyczna jest również niezbędna dla zwiększenia masy kości i poprawy ich wytrzymałości. Rekomendowane są ćwiczenia siłowe i sporty, wpływających na stymulację procesów odbudowy kości.
Ponadto ważne, aby unikać używek takich jak papierosy czy alkohol, ponieważ przyczyniają się one do osłabienia kości. Dodatkowo warto możliwie minimalizować ryzyko jakichkolwiek upadków, poprzez zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w domu czy zwracanie szczególnej uwagi na ewentualne przeszkody na drodze.
Jeśli cierpisz z powodu osteoporozy lub jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na nią – Ultragen to miejsce dla Ciebie! Nasz zespół lekarzy wyda profesjonalną diagnozę i opracuje dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Dla nas najważniejsze jest Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Skontaktuj się z nami w celu umówienia się na wizytę.