dobra kondycja serca

W jaki sposób dbać o dobrą kondycję serca?

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele, odpowiedzialnym za pompowanie krwi, a także dostarczanie tlenu i składników odżywczych do każdej komórki organizmu. Nic więc dziwnego, że tak dużą wagę przykłada się do tego, aby dbać o jego dobrą kondycję. Dzięki zdrowemu i w pełni sprawnemu sercu jest się w stanie zapewnić sobie dłuższe życie. Jak o to jednak zadbać?

Najważniejsze zasady

Dla prawidłowej pracy serca bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Ważne, aby ograniczyć w niej ilość soli, tłuszczów nasyconych i cukrów, zaś ich miejsce zastąpić zwiększoną dawką spożywanego błonnika, warzyw czy owoców. Zdrowe odżywianie się powinno być kluczowym aspektem dla osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz nadwagą. Ponadto dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji serca odgrywa regularna aktywność fizyczna, taka jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy spacery. Codzienna dawka ruchu pozwala na poprawę krążenia krwi, zwiększenie wydolności organizmu i zmniejszenie ryzyka chorób serca. Ponadto niezwykle szkodliwe jest także palenie tytoniu, w wyniku którego mogą powstać problematyczne blaszki miażdżycowe. Warto nie przesadzać również z alkoholem, bowiem nadmierne jego spożywanie zwiększa zagrożenie zawałów. Unikanie używek jest zatem niezwykle istotne, jeżeli chce się zadbać o ten jeden ze swoich najważniejszych narządów w organizmie.

Warto pamiętać także o kontroli ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Ich wysoki poziom to kolejny czynnik ryzyka rozwoju chorób serca. Nieoczywiste, lecz równie ważne w tej kwestii jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Stres i depresja mogą bowiem negatywnie oddziaływać na pracę tego narządu, dlatego ważne jest, aby możliwie je zminimalizować. W tym celu warto spróbować medytacji czy organizowania częstszych spotkań z najbliższymi. Przyłożeniu większej wagi do prawidłowego odpoczynku jest niezbędne.

Wybór specjalisty

Chcąc wyleczyć lub zapobiec powstaniu chorób serca, kluczowe jest skontaktowanie się z odpowiednim specjalistą. Dobrze przedtem zorientować się, czy fachowiec, któremu powierza się zadbanie o swoje zdrowie, rzeczywiście jest w pełni wykwalifikowany, a także czy posiada certyfikaty z zakresu kardiologii. Warto zapoznać się również z opiniami jego innych pacjentów. W większości przypadków znalezienie ich w internecie zajmuje raptem kilka chwil, a mogą niezwykle pomóc w dokonaniu trafnego wyboru. W celu poradzenia sobie z bardziej skomplikowanymi przypadkami lepiej jest postawić na specjalistę o dużym doświadczeniu, pracującym długi czas w zawodzie. Ponadto przydatne jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań wobec lekarza. W tym celu warto zadać sobie pytanie, czy wizyta umówiona jest z przyczyn zniwelowania konkretnej choroby, czy też mają być na niej przeprowadzone wyłącznie profilaktyczne badania.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie serca i skorzystać z najnowocześniejszych metod echokardiografii, zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki Ultragen. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego Klienta przy pełnym profesjonalizmie działania. Nasi lekarze i personel medyczny dostosują leczenie do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Pozwól nam zadbać o Twoje zdrowie!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »