zapalenie dróg moczowych

Zapalenie układu moczowego – powszechny problem wśród mężczyzn w starszym wieku

Zapalenie układu moczowego – zwane też zapaleniem dróg moczowych – to grupa chorób, w których dochodzi do infekcji w obrębie układu moczowego. Może ono dotyczyć różnych jego części, takich jak pęcherz moczowy, cewka moczowa lub nerki. Dolegliwość ta często dotyka mężczyzn w starszym wieku.

Czynniki ryzyka zapalenia

Jednym z głównych czynników ryzyka zapalenia układu moczowego u mężczyzn jest ich anatomia. Mają oni bowiem dłuższą i bardziej pochyłą cewkę moczową niż kobiety, co utrudnia usuwanie bakterii z dróg moczowych. Co więcej, w miarę starzenia się, ich mięśnie zwieracza cewki moczowej stają się słabsze, a to sprzyja rozwojowi infekcji. Należy także wspomnieć, że zapalenie układu moczowego może nastąpić wskutek różnych chorób prostaty, między innymi nowotworów tego narządu czy powiększających się gruczołów krokowych. Mężczyźni w starszym wieku skarżą się na dolegliwości dróg moczowych również przez takie problematyczne zaburzenia zdrowotne, jak nietrzymanie moczu lub zwężenie cewki moczowej. Co ciekawe, nawet nadmierne spożywanie alkoholu lub palenie tytoniu mogą wpływać na pogorszenie stanu układu moczowego. Niedostateczna higiena osobista, brak wypijania odpowiedniej ilości wody dziennie czy częste powstrzymywanie się od oddawania moczu to kolejne czynniki ryzyka wystąpienia tego zapalenia. Ostatnim, negatywnie wpływającym na zdrowie układu moczowego aspektem, o którym należy wspomnień, są schorzenia takie jak cukrzyca, choroby nerek, lub choroby autoimmunologiczne.

Jak sobie radzić?

Radzenie sobie z zapaleniem układu moczowego u mężczyzn w starszym wieku może być trudne, ale istnieją pewne kroki, które są w stanie złagodzić objawy i pomóc w gojeniu się infekcji. Pierwszym z nich jest leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu odpowiednich do tego rodzaju dolegliwości antybiotyków, które zwalczają bakterie rozwijające zapalenie. Zaleca się, aby taka kuracja przeprowadzana była przez co najmniej 7 dni.

Podstawą jest także picie dużej ilości wody. Pomaga to rozcieńczyć mocz i ułatwia usuwanie bakterii. Dbanie o odpowiednią higienę osobistą, w tym mycie cewki moczowej po każdej wizycie w toalecie również zmniejsza ryzyko nasilenia się infekcji. Dodatkowo warto jest pamiętać o oddawaniu moczu po każdym stosunku seksualnym. Istotne jest również utrzymywanie prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, który także może decydować o tego typu dolegliwościach. W tym celu należy wzbogacić swoją dietę o błonnik. Unikanie długiego powstrzymywania się od skorzystania z toalety pozwala zaś uniknąć nagromadzenia się moczu w pęcherzu, stanowiącym idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Ponadto kluczowe jest zwracanie uwagi na objawy. W przypadku podejrzenia zapalenia układu moczowego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który po przebadaniu, zdecyduje o dalszych krokach, jakie należy podjąć.

Podejrzewasz u siebie zapalenia dróg moczowych? Odwiedź naszą klinikę Ultragen. Oferujemy skuteczne i nowoczesne metody leczenia, dzięki którym będziesz mógł szybko pożegnać się ze swoim zdrowotnym problemem. Korzystając z naszych usług, możesz mieć pewność, że zostaniesz poddany pełnemu badaniu i diagnozie. Ustalimy przyczynę występujących dolegliwości i dobierzemy indywidualny plan na ich pozbycie się!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »