menstruacja w pigułce

Menstruacja w pigułce

Menstruacja, zwana też miesiączką, jest to cykliczny proces biologiczny, który ma miejsce u kobiet w wieku rozrodczym. W ciągu miesiąca endometrium macicy jest usuwane i wydalane z organizmu w postaci krwi menstruacyjnej. Pierwsza miesiączka pojawia się w okresie dojrzewania i trwa aż do wystąpienia menopauzy.

Krwawienie pojawia się co około 28 dni i zwykle utrzymuje się od 2 do 7 dni. Każda kobieta doświadcza tego procesu w inny sposób. Częstymi objawami nadchodzącego cyklu menstruacyjnego są bóle brzucha i głowy, wahania nastroju oraz zmęczenie

Bóle menstruacyjne - jak im zaradzić?

Bóle menstruacyjne to bóle brzucha, które pojawiają się u wielu kobiet zarówno przed, jak i w trakcie trwania miesiączki. Mogą wynikać one ze skurczy macicy, które powodują dyskomfort. Czasami towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak niestabilność nastroju, zmęczenie czy bóle głowy.

Wiele pań stosuje różne metody łagodzące dolegliwości menstruacyjne. Zaliczyć można do nich zażywanie leków przeciwbólowych i sporządzanie ciepłych okładów. Ponadto popularną metodą zwalczania tych kobiecych dolegliwości są specjalne ćwiczenia oraz wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie. W niektórych przypadkach, kiedy bóle są tak silne, że powodują trudności w codziennym funkcjonowaniu, lekarz może zalecić dodatkowe formy leczenia, takie jak terapia hormonalna.

Wszystkie niepokojące objawy dotyczące bólów menstruacyjnych należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Szybka diagnoza jest w stanie przyczynić się do skuteczniejszego leczenia i sprawniejszego zniwelowania wszelkich problemów zdrowotnych.

Okres wcale nie musi boleć. Niezwykle dokuczliwe miesiączki nie powinny traktowane być jako coś normalnego, dlatego w momencie ich powtarzającego się występowania, warto czym prędzej udać się do specjalisty z zakresu ginekologii.

menstruacja

Mestruacja - PMS

Premenstrualny sindrom (PMS) to zespół objawów, które występują u wielu kobiet w czasie zbliżającej się menstruacji. Symptomy PMS mogą obejmować: 

  • bóle brzucha, 
  • niestabilność nastroju, 
  • zmęczenie, 
  • bóle głowy, 
  • napięcie piersi, 
  • trudności w trawieniu, 
  • zmiany apetytu,
  • niepokój. 

Wiele kobiet stosuje różne metody, aby złagodzić objawy PMS, takie jak zmiana diety, odpowiednie ćwiczenia i stosowanie leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach konieczne stają się jednak dodatkowe formy leczenia.

Brak menstruacji

Brak menstruacji może mieć kilka przyczyn, w tym nadmierna utrata wagi,  menopauza lub stres. Innym źródłem mogą okazać się zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy i inne choroby przewlekłe. Opóźnienie okresu jest w stanie spowodować też nadmierny wysiłek fizyczny bądź odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. 

W przypadku kobiet w wieku rozrodczym brak menstruacji przez kilka miesięcy może być objawem ciąży i wymaga pilnej wizyty u lekarza. 

Jeśli kobieta doświadcza braku miesiączki, powinna skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i plan odpowiedniej kuracji. Lekarz może przeprowadzić badania, takie jak badanie hormonalne czy ultrasonografię, aby wydać swoją diagnozę i zalecenia co tego, jakie dalsze kroki należy podjąć. 

W naszej placówce medycznej ULTRAGEN stawiamy na dobrostan i zdrowie pacjenta. Nasi wykwalifikowani lekarze w dziedzinie ginekologii chętnie pomogą i odpowiedzą na nurtujące pytania. Razem zadbamy o Twoje zdrowie! 

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »