Reumatologia

Poradnia reumatologiczna zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu kostno- stawowego, chorobami zapalnymi tkanki łącznej oraz zaburzeniami metabolizmu tkanki kostnej.

Do najczęstszych schorzeń diagnozowanych i leczonych przez reumatologa należą:

 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • osteoporoza i następstwa niedoboru witaminy D
 • dna moczanowa
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • toczeń układowy
 • twardzina układowa
 • zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe
 • polimialgia reuamtyczna
 • mieszana choroba tkanki łącznej
 • łuszczycowe zapalenie stawów
 • choroba zwyrodnieniowa stawów
 • odczynowe zapalenia stawów (np. po przebytych zakażeniach dróg oddechowych lub moczowych)
 • zapalenie stawów w przebiegu boreliozy (choroby rozwijającej się w wyniku ukąszenia zarażonego kleszcza)

Konsultacja reumatologa jest wskazana w przypadku długo utrzymujących się dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego i mięśniowego.
W przypadku utrzymywania się dłużej niż 6 tygodni lub nawracania więcej niż dwukrotnie w ciągu kilku miesięcy: bólu stawów (rąk, stóp, skokowych, kolanowych łokciowych, barków, kręgosłupa) obrzęku stawów, osłabienia czy bólu mięśni należy zgłosić się do specjalisty reumatologa, zwłaszcza jeśli towarzyszy im ciągłe zmęczenie, chudnięcie, stany pogdorączkowe, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych stwierdzone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Jest najczęstszą autoimmunologiczną chorobą reumatyczną. Pozostawione bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia stawów. Szybkie postawienie rozpoznania i włączenie odpowiedniej terapii prowadzi do zahamowania lub znacznego spowolnienia uszkodzenia stawów i pozwala utrzymać sprawność fizyczną porównywalną do osób zdrowych.

Dna moczanowa
To najczęstsze zapalenie stawów u mężczyzn. Jest związana z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi. Przebiega najczęsciej pod postacią nawracającego co kilka tygodni lub miesięcy ostrego zapalenia stawu, najczęściej palucha i objawia się bardzo silnym bólem, zaczerwienieniem skóry i obrzękiem. Objawy ustępują zazwyczaj po kilku–kilkunastu dniach. Z czasem epizody zapalenia stawu są coraz częstsze doprowadzając do zniszczenia stawu. Wcześnie włączone leczenie zapobiega wystąpieniu kolejnych nawrotów zapalenia i niszczenia stawu.

Osteoporoza
Jest chorobą prowadzącą do osłabienia wytrzymałości kości, czego najgroźniejszym powikłaniem jest złamanie kości po zadziałaniu niewielkiej siły.
Najczęściej łamią się kości udowe i trzony kręgów. Diagnostykę osteoporozy powinno rozpocząć się u kobiet po menopauzie i mężczyzn po 70 roku życia, zwłaszcza palących tytoń, nadużywających alkoholu, leczonych ponad 3 miesiące kortykosterydami, bardzo szczupłych, z przebytym złamaniem lub złamaniem u rodziców, chorujących na reumatoidalne zapenie stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Charakteryzuje się długotrwałym bólem stawu, ograniczeniem ruchomości stawu czasem obecnością płynu w stawie (najczęściej kolanowym). Choroba rozwija się powoli, postępuje niezależnie od leczenia, nigdy się nie cofa, leczenie może wpływać korzystnie na zmniejszenie bólu i spowolnienie zniekształcenia stawów.

Nasi lekarze:

Anna Ficek

Jestem absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywam pracując w Oddziale Klinicznym Reumatologii i Immunologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Staż podyplomowy realizowałam w Szpitalu im. J. Dietla w Krakowie, a następnie poszerzałam swoją wiedzę i umiejętności internistyczne w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W celu podwyższania swoich kwalifikacji i ciągłego rozwoju biorę udział w licznych kursach i konferencjach z zakresu reumatologii. Specjalizuję się w chorobach zapalnych układu ruchu. W trakcie diagnostyki wykonuję badania usg stawów z uwzględnieniem zmian typowych dla chorób zapalnych.

Zofia Guła

Zofia Guła

lek. med. Specjalista Reumatolog

Jestem absolwentka Collegium Medicum UJ, Wydział Lekarski. W 2014 r. uzyskałam specjalizację z chorób wewnętrznych, następnie uzyskałam specjalizację z reumatologii. Od 2015 r. pracuję na stanowisku asystenta w Zakładzie Reumatologii i Balneologii UJ CM, gdzie prowadzę działalność dydaktyczną i naukową. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób reumatycznych.

Zapytaj o termin

Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego

Imię

Email

Temat

Wiadomość