ultrasonografia

Czym jest badanie ultrasonograficzne i jak się do niego przygotować?

Badanie ultrasonograficzne (USG) to jedna z najważniejszych i najczęściej wykonywanych metod diagnostycznych, pozwalająca na dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych i tkanek ciała. Przygotowanie do badania USG jest bardzo proste, jednak powinno się przestrzegać pewnych założeń, aby było ono jak najbardziej skuteczne.

Na czym polega badanie?

Zanim wyjaśnione zostaną kroki, jakie należy podjąć przed badaniem, warto wyjaśnić, na czym ono dokładnie polega. Otóż USG wykorzystuje fale ultradźwiękowych do stworzenia obrazów narządów wewnętrznych i tkanek ciała. Podczas badania, pacjent jest w pozycji leżącej, a lekarz smaruje jego skórę specjalnym żelem, pomagającym przeprowadzić obserwację. Fale ultradźwiękowe są wysyłane przez specjalny przetwornik, który jest przesuwany po miejscu poddawanemu badaniu przez pacjenta. Przenikają one do ciała, odbijają się od tkanek i narządów wewnętrznych, a następnie są odbierane przez urządzenie. Na podstawie takich danych, lekarz tworzy wizualizację narządów, która pozwalają na zdiagnozowanie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Badanie USG jest bardzo pomocne w rozpoznaniu różnych chorób, szczególnie tych dotyczących układu moczowo-płciowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego oraz jamy brzusznej. Jest często pierwszym i jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych, które pozwala na postawienie wstępnej oceny oraz określenie dalszych kroków w postępowaniu medycznym.

Przygotowanie przed badaniem

Przed badaniem USG należy zgłosić prowadzącemu lekarzowi fakt, że jest się w ciąży, bądź istnieje jej podejrzenie. Warto także poinformować specjalistę o ewentualnych alergiach oraz o przyjmowanych lekach. Powinno się także dać znać, jeśli posiada się jakiekolwiek metalowe implanty. Informacje te są niezbędne do przeprowadzenia odpowiedniej diagnozy przez fachowca.

Aby zrealizować badanie USG, należy uprzednio się wykąpać i założyć wygodny strój bez metalowych zamków czy guzików. Warto także przynieść ze sobą wyniki wcześniejszych badań, jeśli takowe się ma. Dobrze jest również nie przychodzić na badanie o pustym żołądku. Lepiej zjeść konkretny posiłek, ponieważ niektóre narządy stają się wówczas lepiej widoczne. W kwestii badań narządów układu moczowo-płciowego (np. pęcherza) należy zapytać lekarza, czy powinno przyjść się z pełnym pęcherzem, czy też nie oraz zastosować się do określonych zaleceń.

Badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga użycia jodu ani innych substancji kontrastowych, dlatego pacjent nie odczuwa w trakcie jego trwania żadnego dyskomfortu.

Jeśli poszukujesz profesjonalnej i nowoczesnej placówki medycznej, która oferuje szeroki zakres badań ultrasonograficznych, to Ultragen jest idealnym miejscem dla Ciebie! Nasza klinika posiada najnowszej generacji sprzęt USG, który pozwala na wykonanie badań z najwyższą dokładnością i precyzją. Dołącz do grona naszych zadowolonych pacjentów!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z przenoszeniem ciężaru ciała na kilka

Czytaj więcej