PWZW

Leczenie i profilaktyka przewlekłego wirusowego zapalenie wątroby

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby (PWZW) to choroba, która polega na długotrwałym uszkodzeniu tego narządu w wyniku zakażenia wirusami. Jest poważnym schorzeniem, ponieważ może prowadzić do przewlekłego uszkodzenia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości, niewydolności, a nawet nowotworu.

Typy PWZW

Istnieją trzy główne odmiany przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby: typu A, B i C. Każdy z nich jest spowodowany przez inne drobnoustroje i może przejawiać się w odmienny sposób.

Wirus zapalenia wątroby typu A (HAV) jest przenoszony drogą pokarmową, poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą lub jedzeniem, a także w wyniku styczności z osobą zakażoną.

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) rozprzestrzenia się drogą płciową lub poprzez kontakt z krwią chorego.

Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest natomiast przenoszony przez krew, najczęściej w wyniku używania nieodpowiednio zdezynfekowanego sprzętu do zastrzyków bądź transfuzji zainfekowanej krwi.

Leczenie

Leczenie PWZW zależy od typu zakażenia. Kuracja zapalenia wątroby typu A i B polega głównie na unikaniu substancji szkodliwych dla tego narządu, takich jak alkohol. Ponadto wymaga stosowania leków przeciwwirusowych.

W przypadku zapalenia wątroby typu C rekonwalescencja jest możliwa dzięki przyjmowaniu przez długi okres czasu leków takich jak interferon alfa w połączeniu z rybawiryną lub nukleozydami, które skutecznie zwalczają wirusa. W ostatnich latach pojawiły się również nowe substancje niwelujące chorobę HCV takie jak Sofosbuwir, Daclataswir czy Simeprewir, wymagające krótszego czasu terapii. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie zapalenia wątroby typu C pozwala zwiększyć skuteczność leczenia nawet o 90%.

Profilaktyka

Profilaktyka PWZW skupia się głównie na unikaniu zakażenia. W przypadku zapalenia wątroby typu A i B ważne jest przestrzeganie zasad higieny i wystrzeganie się kontaktu z osobami chorymi. Ponadto przeciwko zapaleniu typu B istnieją specjalne szczepionki, pomagające zapobiegać zakażeniu. Jeśli chodzi natomiast o zapalenie wątroby typu C, konieczne jest stronienie od kontaktu z krwią osoby zakażonej oraz stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych.

Kluczowe jest, aby osoby cierpiące na PWZW regularnie kontrolowały swój stan zdrowia i stosowały się do zaleceń lekarza. Dużą rolę może odegrać ograniczenie spożywania alkoholu, który szkodzi wątrobie i jest w stanie pogorszyć objawy. Nie można zapomnieć także o częstym myciu rąk, jeżeli nie chce się dopuścić do zainfekowania. Istotną rolę odgrywa także prowadzenie zdrowego stylu życia, tj. zdrowe odżywianie się, unikanie palenia tytoniu oraz regularna aktywność fizyczna. W przypadku PWZW ważne jest wczesne wykrycie i leczenie schorzenia, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu wątroby i rozwojowi problematycznych powikłań.

Jeśli cierpisz na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, zachęcamy do odwiedzenia naszej kliniki Ultargen. Znajdziesz u nas doświadczonych specjalistów, dbających o dobro każdego pacjenta, którzy z pełną dokładnością podejdą do Twojego problemu.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z przenoszeniem ciężaru ciała na kilka

Czytaj więcej