Badanie ultrasonograficzne piersi w porównaniu z mammografią

USG piersi a mammografia: Różnice, zastosowania i synergia badań

W dzisiejszym świecie, kiedy zdrowie staje się priorytetem, coraz więcej osób decyduje się na badania profilaktyczne. Temat raka prostaty czy raka piersi jest coraz bardziej nagłaśniany. Dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na badania takie jak mammografia czy usg piersi. Oba te badania diagnozują nieprawidłowości w tkance piersi, ale mimo wszystko, różnią się od siebie. W tym wpisie poznasz jakie jest zastosowanie tych badań oraz jakie są różnice.

Zacznijmy od mammografii

Jest to badanie obrazowe, które pozwala wykryć najdrobniejsze zmiany w piersiach w kierunku nowotworów. Przebieg badania jest szybkie, trwa około 15 minut, jest ono wykonywane w pozycji stojącej oraz dla każdej z piersi osobno. Pacjentka musi się rozebrać od pasa w górę, następnie musi ułożyć pierś na płycie urządzenia, a następnie druga płyta będzie uciskać pierś z góry. Badanie może być niekomfortowe ze względu na nacisk, aczkolwiek jest on konieczny, żeby wynik badania był wiarygodny. Badanie to najczęściej wykonuje się u kobiet między 40 a 69 rokiem życia, cyklicznie co dwa lata. W innych przypadkach to lekarz decyduje, kiedy kobieta powinna się zgłosić na takie badanie.

USG piersi

Ultrasonografia piersi to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, wykorzystująca fale dźwiękowe. To też jest szybkie badanie, pacjentka leży na stole, a lekarz nakłada specjalny żel i za pomocą urządzenia zaczyna badać pierś, przesuwając nim po powierzchni piersi.

czym sie rozni mammografia od USG?
kiedy wykonac usg piersi?

Dzięki temu badaniu lekarz może wykryć i ocenić strukturę guzków i torbieli, można śledzić zmiany w piersiach pacjentek. Nie ma konkretnie określonej grupy wiekowej, wśród której są przeprowadzane te badania. Każda kobieta raz kilka lat powinna się przebadać.  

Różnice między mammografia, a ultrasonografią (USG) piersi

Synergia badań

Połączenie USG piersi i mammografii daje pełny i kompleksowy obraz piersi. Badania te idealnie się uzupełniają. Mammografia jest bardziej wrażliwa na niektóre zmiany, podczas gdy USG piersi może być bardziej skuteczność w przypadku innych zmian, zwłaszcza wśród młodych pacjentek lub kobiet w ciąży. USG piersi może pomóc w bardziej szczegółowej ocenie charakteru zmian wykrytych za pomocą mammografii. Na przykład, jeśli w mammografii wykryto guzek, USG może dostarczyć dodatkowych informacji na temat jego kształtu, struktury i wielkości.

W przypadku kobiet z gęstszą tkanką piersi, gdzie mammografia może być mniej skuteczna, USG piersi może stanowić cenną alternatywę i dostarczyć dodatkowych informacji diagnostycznych. Prowadzi to do bardziej precyzyjnej diagnozy. Dzięki temu unikniemy fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych wyników.

Bez badań takich jak mammografia i USG piersi nigdy, nikt nie uzyskałby wiarygodnych wyników badań w dziedzinie kobiecych piersi. Różnice między tymi dwoma badaniami są znaczące i zauważalne, ale to właśnie to powoduje, że te badania idealnie ze sobą współgrają.

Dzięki temu połączeniu, prawdopodobieństwo błędnej diagnozy spada do minimum. Regularne wykonywanie tych badań chroni kobiety przed różnymi chorobami piersi.  

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »