Badanie guza na palcu – z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia?

W badaniu USG ,w przyleganiu II kości śródręcza widoczny jest jednorodnie nisko echowa ( a w badaniu MR nisko sygnałowa w we wszystkich sekwencjach plusowych) zmiana – w badaniu sonoelastograficznym o podwyższonej znacznie sztywności – wszystkie te cechy sugerują zmianę o charakterze włóknistym.

Torebka zmiany nie daje się wyróżnić zmiana o nierównych ograniczeniach
Zmiana jest w pierwszej kolejności guzem „samodzielnym” ( pierwotnym) – nie stwierdzono cech penetracji z pochewek ścięgien – w badaniu dynamicznym ścięgien przesuwają się NAD zmianą swobodnie.

Obraz penetracji pojedynczego naczynia w obszarze zmiany które odpowiada łukowi dłoniowemu głębokiemu – poza tym guz nie jest ukrwiony – naczynie nie wydaje się być elementem jego ukrwienia tylko guz je otacza.

Nerwy palcowe wspólne są modelowane przez zmianę, ale nie stwierdzono cech wciągnięcia w masę guza . Na poziomie zmiany warstwa korowa II kości śródręcza o nierównych zarysach cechy naciekania ? miejscowego niszczenia? – ocena tych cech w badaniu MR jest trudniejsza. Cechy penetracji międzykostnie w kierunku dłoniowym – szczególnie od strony promieniowej.

Umiejscowienie zmiany oznaczono na fotografii – oznaczenie zasięgu jest niezmiernie trudne ponieważ brak wyraźnych ograniczeń – cechy miejscowego naciekania.

W przekroju osiowym zmiana o wymiarach około 18 x 21 mm w przekroju strzałkowym do 35 mm (długość)   

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »