W czasach gdy środki przeciwbólowe można za grosze kupić w każdym osiedlowym sklepie zwyczaj połykania tabletki na ból głowy, ucisk w żołądku czy swędzące kolano jest już narodowym przekleństwem. Zdecydowanie łatwiej jest wziąć lekarstwo i na spokojnie wrócić do codzienności. Jednak nie warto bagatelizować wszystkich sygnałów jakie wysyła organizm. Ból to podstawowy i pierwszy sygnał, jaki wysyła ciało w przypadku choroby.
Ból brzucha – poważne ostrzeżenie czy fałszywy alarm?
Klatka piersiowa i brzuch to miejsce gdzie znajdują się prawie wszystkie najważniejsze organy – serce, płuca, żołądek, wątroba czy nerki. Ból brzucha może być objawem zarówno niegroźnych problemów jak i zapowiedź poważnych schorzeń i chorób. Ból brzucha jest naturalną reakcją w przypadku zatrucia – to znak, że organizm się broni. Jedną z najbardziej powszechnych, jednak zupełnie niegroźnych dolegliwości, jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w okolicach żołądka spowodowane zbyt dużą ilością kwasu żołądkowego. Jednak oprócz tych – realnie niezagrażających zdrowiu problemów, ból brzucha może być też sygnałem wielu poważnych schorzeń.
Rodzaje bólów brzucha w różnych schorzeniach
Żaden ból nie jest taki sam, a jego dobre opisanie i scharakteryzowanie może pomóc w skutecznej diagnozie choroby. Długotrwały i ściskający albo pulsujący i atakujący falami. Przy diagnostyce ważne jest umiejscowienie bólu a także jego rodzaj. Ze względu na obszar można wyróżnić:
- ból po lewej stronie brzucha,
- ból w dole brzucha,
- ból w okolicy pępka,
- ból brzucha po prawej stronie.
Ponadto podstawowa klasyfikacja zakłada podział dolegliwości na ból stały i spastyczny. Ból stały najłatwiej opisać jako piekący, z uczuciem ściskania i kłucia. Ten rodzaj występuje najczęściej przy owrzodzeniu dwunastnicy lub żołądka czy zapaleniu jamy brzusznej. Drugi rodzaj charakteryzuje się krótkotrwałymi atakami bólu o bardzo dużym i intensywnym nasileniu. Ten typ bólu wywoływany jest między innymi przez kamicę żółciową.
Niektóre schorzenia można rozpoznać właśnie po charakterystycznym dla nich rodzajach bólu. Ostra niedrożność jelit zazwyczaj charakteryzuje się bardzo silnym, kurczowym bólem brzucha. Ból obejmujący nadbrzusze, promieniujący aż do łopatek – można podejrzewać ostre zapalenie trzustki. Natomiast w wrzody żołądka i dwunastnicy mogą wywoływać ból nawet przez wiele lat, w postaci przeplatających się okresów mniejszego i większego nasilenia.
Badanie USG jamy brzusznej
Badanie ultrasonograficzne (USG brzucha) to jedno z najbardziej podstawowych badań diagnostycznych jakie można wykonać by znaleźć przyczynę bólu w obrębie jamy brzusznej. Badanie USG brzucha pozwala na ocenę wszystkich narządów wewnętrznych takich jak wątrobą, trzustka oraz śledziony oraz ogólną diagnozę stanu jelita lub żołądka.
To nieinwazyjne badanie, które nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji i może być bez przeszkód wykonywany u każdego. Badanie to można, a nawet powinno się wykonywać cyklicznie – dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie różnych schorzeń, co umożliwi natychmiastowe leczenie.
Zapraszamy na USG jamy brzusznej do naszej placówki – więcej informacji tutaj.