Ból kręgosłupa – przyczyny, skutki i profilaktyka

Przyczyny bólu pleców bywają bardzo różne, poniżej znajdują się najczęstsze i najbardziej rozpoznawalne ludzkości czynniki bólu kręgosłupa:

  • Nieodpowiednie sposób schylania się

Sposób w jaki się schylamy jest bardzo istotny. Nieprawidłowe schylanie się i podnoszenie w tym czasie ciężarów bardzo obciąża nasz kręgosłup.

  • Nieodpowiednia pozycja przy siedzeniu

Codzienne siedzenie przed komputerem w nieodpowiedniej pozycji prowadzi do bólu pleców, które mogą przekształcić się w coś poważniejszego.

  • Wady postawy

Skolioza czy skrzywienie boczne kręgosłupa dają o sobie znać w trakcie intensywnego wzrostu, ale również nieodpowiedniego noszenia toreb, plecaków, może to skutkować nagłymi bólami.

  • Różne schorzenia

Schorzenia różnego rodzaju jak np. zapalenie nerek również mogą powodować ból kręgosłupa.

  • Nadwaga

Nadwaga jest oczywiście bardzo obciążająca dla naszego kręgosłupa, może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej.

  • Stres

Stres może być przyczyną dolegliwości bólowych, przy długotrwałym odczuwaniu stresu odruchowo napinamy mięśnie co powoduje zwężanie naczyń krwionośnych i niedotlenianie.

ból kręgosłupa przyczyny (2)

Skutki bólu kręgosłupa:

  • Dyskopatia

Problem często dotyczy osób pracujących przez wiele godzin przy komputerze. Ból jest efektem przepukliny jądra miażdżystego dysku, w wyniku której dochodzi do podrażnienia lub uszkodzenia korzenia nerwowego. Najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym, charakterystycznym objawem jest ból pleców, który promieniuje do kończyn dolnych, wymuszając pochylanie się do przodu. Dotyka najczęściej osoby młode między 25. a 40. rokiem życia.

  • Lumbago
    To silny, przeszywający ból w okolicy odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, zwany często ,,postrzałem”. Jego przyczyną jest nadmierne obciążenie dysków, prowadzące do ucisku nerwów i wystąpienia charakterystycznych objawów.
  • Rwa kulszowa
    To zespół objawów spowodowanych uciskiem na nerw kulszowy. Jej najczęstszym objawem jest ból pleców w okolicach lędźwi, promieniujący wzdłuż jednej lub obu nóg. Jest następstwem zmian zwyrodnieniowych.
  • Osteoporoza
    To metaboliczna choroba kości, dotyczy zarówno mężczyzn jak kobiet lecz częściej występuje u płci żeńskiej. W grupie ryzyka są głównie kobiety w stadium przedmenopauzalnym, w trakcie menopauzy i po menopauzie.
  • Zwyrodnienie stawów
    Choroba może przebiegać bezobjawowo przez kilka lat. Pierwsze symptomy zwyrodnienia stawów, na przykład osłabione i zmęczone kończyny, mogą pojawić się dopiero przy znacznych zmianach w stawach. Nie jesteśmy w stanie temu zapobiec ani tego wyleczyć.

Profilaktyka bólów kręgosłupa:

Najlepszą profilaktyką bólów kręgosłupa będzie zachowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie wykonywania różnych czynności. Aby nasz kręgosłup nie sprawiał problemów należy wolno zmieniać pozycję. Przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów przenieś ciężar na nogi, nie rób tego gdy są wyprostowane, ugnij je lekko w kolanach i pamiętaj o wypięciu pośladków i zachowaniu prostej linii pleców.

W trakcie siedzenia pamiętaj żeby opierać się plecami o oparcie. Jeśli Twoja praca zmusza cię do siedzącego trybu życia nie zapomnij mniej więcej co godzinę wstać od biurka i przejść się lub wykonać kilka skłonów. Po przebudzeniu pamiętaj żeby gwałtownie nie zrywać się z łóżka, poleż chwilę i przeciągnij się. Pamiętaj aby w trakcie stania i chodzenia Twój kręgosłup był prosty. Istnieje również wiele profilaktycznych ćwiczeń na kręgosłup, które powinieneś regularnie wykonywać.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »