kiedy iść do proktologa

Czym zajmuje się proktologia?

Proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem chorób odbytu i jelita grubego, w tym hemoroidów, problemów z zaparciami, jak również nowotworów okrężnicy. Ważne jest, aby jak najwcześniej wykryć dolegliwości, a następnie wdrożyć ich leczenie, w celu uniknięcia poważniejszych powikłań, co przyniesie pacjentom ulgę w bólu i dyskomforcie.

Jakie profilaktyczne badania pomogą w wykryciu tych chorób?

Aby móc wcześnie wykryć choroby odbytu i jelita grubego, ważne jest regularne wykonywanie następujących profilaktycznych badań:

  • przewodu pokarmowego: badanie jelita grubego za pomocą kolonoskopii – wprowadzenie kolonoskopu przez odbyt aż do jelita grubego – wykrywającą wszelkie zmiany nowotworowe oraz zapalenia i infekcje,
  • laboratoryjnych: badania krwi i kału, takie jak testy na krew utajoną w kale, mogą pomóc w wykryciu poważnych chorób jelita grubego, chociaż często źródłem krwawienia są nieco mniej groźne żylaki odbytu,
  • fizykalnych (per rectum): badanie odbytu, które polega na wprowadzeniu przez lekarza palca na głębokość około 8 cm, w celu uzyskania informacji o ścianach odbytnicy.

Należy pamiętać, że zmiana trybu życia, czyli unikanie niezdrowej diety, wystarczająca ilość ruchu oraz zdrowe nawyki higieny także mogą pomóc w zapobieganiu schorzeń.

Czemu ludzie krępują się mówić o chorobach odbytu?

Ludzie często wstydzą się rozmawiać o chorobach odbytu, ze względu na niechęć do mówienia o tematach związanych z proktologią. Niestety nadal jest to temat tabu, przez co niechętnie porusza się te kwestie z innymi, nawet ze specjalistami. Wynika to z tego, że wiele osób czuje się niekomfortowo mówiąc o swoich dolegliwościach i problemach związanych z końcowym otworem przewodu pokarmowego.

Inną przyczyną może być brak wiedzy na temat tej dziedziny medycy, bądź lęk przed wynikami badań i niepewność co do tego. Wstyd również może powodować fakt, że ludzie unikają wizyt u lekarza lub zwlekają z nimi, co prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i rozwoju poważniejszych powikłań.

Ważne jest, aby ludzie nie czuli się zakłopotani i nie wstydzili się mówić o swoich problemach, ponieważ wczesne wykrycie i leczenie może znacznie poprawić ich stan zdrowia. Zaleca się więc, aby szukać pomocy u specjalisty, takiego jak proktolog, w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów lub dolegliwości.

Kiedy warto udać się do proktologa?

Poniższe objawy mogą sugerować, że nadszedł odpowiedni czas na wizytę u proktologa:

  • ból przy wypróżnianiu się,
  • swędzenie odbytu,
  • bolesne wypróżnienia,
  • krew występująca w stolcu,
  • częste biegunki lub zaparcia,
  • zmiany ropne w okolicy odbytu,
  • nietrzymanie stolca po porodzie lub urazie,
  • nadmierne gazy,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Nie należy odkładać wizyty u lekarza na później. Najlepiej jest wybrać się do specjalisty, jak tylko zaobserwuje się któryś z wymienionych wyżej sygnałów. Nie powinno się też traktować problemu jako „krępującego”. Są to normalne dolegliwości, które wyleczone ustąpią, a zaniedbane mogą przerodzić się w jedno z niebezpiecznych i zagrażających życiu schorzeń jak np. rak odbytu.

Badanie per rectum jest ponadto stosowane w ginekologii, urologii i andrologii. W przypadku kobiet i konsultacji ginekologicznej, fizykalne badanie przez odbyt może zostać wykonane, gdy dostęp przez pochwę jest niemożliwy, np. w przypadku przyjścia na wizytę pań będących dziewicami lub wystąpienia u pacjentki schorzenia, jakim jest pochwica (dysfunkcja psychoseksualna polegająca na bardzo silnych skurczach mięśni).

Nasza placówka ULTRAGEN współpracuje z lekarzami z wieloletnim doświadczeniem, którzy chętnie pomogą Ci zwalczyć dyskomfort towarzyszący w codziennych sytuacjach. Już pierwsza konsultacja z jednym z naszych specjalistów z dziedziny proktologii może zmienić Twoje życie na lepsze!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »