sposoby na angine

Czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z anginą?

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków i gardła wywołanym przez bakterie, wirusy i grzyby. Wirusy stanowią najczęstszą przyczynę wystąpienia zapalenia u dorosłych. Tradycyjne leczenie, w zależności od podłoża choroby, opiera się na podawaniu antybiotyków oraz leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Dzisiaj zastanowimy się nad rodzajami i skutecznością domowych metod na anginę.

Dostarczanie witaminy C

Podczas anginy warto sięgnąć po rozcieńczony sok z malin oraz herbatkę z dzikiej róży, które stanowią bogate źródło witaminy C. Ten naturalny przeciwutleniacz wspomaga nasz system odpornościowy i wzmacnia organizm, przyspieszając proces leczenia.

Syrop z cebuli

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań, po które chętnie sięgamy od pokoleń. Przygotowanie takiego syropu jest bardzo łatwe. Potrzebujemy jedynie 2 – 3 dużych cebul i łyżkę cukru lub miodu. Zaczynamy od pokrojenia cebuli w talarki, które układamy ciasno w naczyniu, najlepiej słoiku, i zasypujemy cukrem lub miodem. Szczelnie zakręcony słoik odstawiamy na noc, po czym odsączamy syrop przez gazę lub sitko. Gotową miksturę pijemy 2 lub 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Płukanka z szałwii, rumianku i tymianku

W leczeniu pomocniczym anginy i bólu gardła doskonale sprawdzają się także ziołowe płukanki. Do przygotowania pierwszej z nich będziemy potrzebować łyżkę stołową liści szałwii, rumianku i tymianku. Zioła zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 20 minut. Płukankę stosujemy kilka razy dziennie do płukania gardła.

Ból zatok – co może oznaczać?

Płukanka z malin

Do przygotowania płukanki z malin będziemy potrzebować łyżkę stołową liści malin, szałwii i rumianku. Mieszankę ziół zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez około 15 minut. Płukanka służy do płukania jamy ustnej kilka razy dziennie.

Płukanka z soli

Jest to kolejna płukanka, po którą chętnie sięgamy gdy dokucza nam ból gardła. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody. Tak przygotowaną mieszanką płuczemy gardło co najmniej 3 razy dziennie. Trzeba przy tym pamiętać, aby wypluwać płukankę po użyciu.

Kora z wiązu śliskiego

Zaparzona kora z wiązu śliskiego powleka podrażnione błony śluzowe gardła, zmniejszając ból oraz nadwrażliwość. Chore gardło zaczyna powoli się regenerować i wracać do zdrowia. Dostępna jest w formie tabletek do ssania lub suszu, który należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez kilka minut. Następnie odcedzamy miksturę, a do gotowej herbaty możemy dodać łyżkę miodu. Napój pijemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Warto sięgać po przedstawione w artykule metody, które doskonale sprawdzają się w roli uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia. Pozwalają załagodzić ból gardła i wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Nie powinny jednak zastępować konsultacji lekarskiej i przyjmowania zalecanych leków. Musimy pamiętać, że źle leczona lub niedoleczona angina może skutkować poważnymi konsekwencjami. Do najpoważniejszych powikłań zaliczamy zapalenie stawów, zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego czy ropień około migdałkowy.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »