internista

Kiedy warto udać się do internisty?

Wiele osób unika spotkań z lekarzem jak ognia. Jakiekolwiek objawy często bywają ignorowane, a chorzy udają, że wszystko jest w porządku, aż do momentu, gdy małe dolegliwości zamienią się w poważne problemy zdrowotne. Wówczas może okazać się, że jest już za późno na podjęcie kroków ku szybkiemu i łatwemu wyzdrowieniu. 

Kluczowym jest, aby pamiętać, że własne zdrowie to jedno z najcenniejszych dóbr, które tylko może posiadać człowiek. Natychmiastowa oraz sumienna reakcja na wszelkie sygnały, jakie wysyła organizm, powinna być powinnością każdego. W momencie pojawienia się niepokojących objawów warto skonsultować się z internistą.  Kim jednak jest ten lekarz w tłumaczeniu z języka medycznego na bardziej zrozumiały?

Internista – czym się zajmuje?

Internista to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych. Jest to jedna z najszerszych, jak i najważniejszych dziedzin medycyny, która zajmuje się schorzeniami dotyczącymi narządów wewnętrznych takich jak serce, płuca, wątroba, nerki, trzustka czy jelita.

Zadaniem internisty jest przeprowadzenie kompleksowego badania pacjenta, aby zdiagnozować chorobę oraz wyznaczyć odpowiednie leczenie. Poza tym specjalista odpowiada także za prowadzanie leczenia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby układu trawiennego, nerek, płuc, a także choroby nowotworowe.

kiedy iść do internisty

Kiedy wizyta u internisty może okazać się niezbędna?

Skoro wiadomo już, że internista jest specjalistą od leczenia nieprawidłowości narządów wewnętrznych, warto udać się do niego w momencie, w którym zaobserwuje się jakiekolwiek niepokojące objawy dotyczące ich funkcjonowania. Przykładowymi dolegliwościami klasyfikującymi pacjenta do zapisania się na takie konsultacje są: silne bóle brzucha, ucisk w klatce piersiowej, duszności i problemy z oddychaniem, wzdęcia, zaparcia, problemy trawienne, brak apetytu, nagła utrata masy ciała, ból nerek, zmęczenie i osłabienie, a także choroby układu hormonalnego.

Wizyta u internisty może być także wskazana w celu przeprowadzenia badań profilaktycznych, takich jak badanie poziomu cukru we krwi, badanie cholesterolu, badanie ciśnienia krwi, badanie przesiewowe na raka jelita grubego, czy też badania w kierunku chorób tarczycy.

Przebieg wizyty u internisty – czego się spodziewać?

Decydując się na odwiedzenie internisty, trzeba być przygotowanym do krótkiego wywiadu lekarskiego. Specjalista może zapytać o objawy, z jakimi się do niego przychodzi, a także o historię chorób w rodzinie, przyjmowane leki, sposób odżywiania się i styl życia czy inne informacje mające wpływ na zdrowie pacjenta. Przed wizytą warto więc zastanowić się nad odpowiedziami na powyższe pytania. Rzetelnie przeprowadzony wywiad da interniście możliwość do postawienia bardziej trafnej diagnozy. 

Kolejnym krokiem, na jaki należy się przygotować, jest szczegółowe badanie fizykalne, w trakcie których lekarz zbada pacjenta palpacyjnie, osłucha lub obejrzy. W zależności od powodu wizyty może to obejmować badanie ciśnienia krwi, tętna, płuc, brzucha, układu moczowego i inne. Jeżeli wystąpi taka konieczność, specjalista może skierować na badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, moczu, EKG, USG czy tomografię komputerową w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń diagnostycznych.

Po postawieniu diagnozy, internista wyznacza odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że w przypadku chorób przewlekłych proces ten może wymagać długoterminowej terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia, diety, czy też wdrożenia programu rehabilitacyjnego. 

Zaleca się, aby odwiedzać swojego lekarza internistę co najmniej raz w roku w celu kompleksowego badania kontrolnego. W Ultragen zapewnimy Ci kompleksową opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. Sprawdź naszą ofertę i pozwól nam o Ciebie zadbać!

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także

USG palca

Palce mogą  być   przeciążone podczas codziennych aktywności ale szczególne obciążenia przynoszą aktywności sportowe związane z

Zobacz Więcej »