zdrowa ciąża

Planowanie ciąży — jak zadbać o swój organizm?

Ciąża jest jednym z ważniejszych okresów w życiu każdej Mamy, do którego warto jak najlepiej przygotować zasoby związane z wyprawką dla Malucha, ale też z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o kobiecy organizm. Planowanie ciąży najlepiej rozpocząć 12 miesięcy wcześniej, gdyż też czas będzie potrzebny do uzupełnienia niezbędnych składników mineralnych oraz witamin w organizmie Mamy. Dobrze jest również pomyśleć o wizycie u dentysty, gdyż w trakcie ciąży może pogorszyć się kondycja zębów, ale też zadbać o układ immunologiczny i zweryfikować stan chorób przewlekłych, jeżeli takowe występują. Poza stanem fizycznym ważny jest również stan psychiczny przyszłej Mamy — odpowiednia forma psychiczna pozwoli na ustabilizowanie występowania ewentualnych wahań hormonalnych, powodujących zmiany nastroju.

Dieta kluczem dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju dziecka

Fundamentem poprawnej suplementacji w trakcie ciąży jest przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta, której nie zastąpimy nawet najlepszej jakości suplementami. Codzienne posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane oraz urozmaicone tak, by dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dobrze jest wyrobić sobie odpowiednie nawyki jeszcze przed ciążą, gdyż łatwiej będzie zachować umiar w razie ciążowych zachcianek żywieniowych. Dieta powinna składać się z regularnych posiłków, ale też zawierać pełnoziarniste pieczywo, kasze, pełnoziarnisty ryż oraz w dużej części być ubogacona o spore ilości owoców i warzyw bogatych w kwas foliowy. Istotne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kwasów omega poprzez spożywanie bogate w nie produkty mleczne, oleje oraz ryby. Ważne jest również nawadnianie organizmu, a posiłki dobrze jest opierać o produkty możliwie jak najmniej przetworzone. W przypadku jedzenia tak ważny jest umiar, gdyż zbyt wysoka waga ciała kobiety może przyczynić się do powstania rozwoju cukrzycy ciążowej, co może przełożyć się później na zdrowie dziecka (przy porodzie Maluch może mieć znacznie zwiększoną masę ciała).

Internetowe diagnozy — dlaczego warto ich unikać?

Dobre przyzwyczajenia tworzące zdrowy styl życia

Jeżeli kobieta planująca zajście w ciążę mierzy się z nałogami, dobrze jest pomyśleć nad odstawieniem używek, zanim podejmie się faktyczną decyzję i rozpocznie starania o nowe istnienie. Nie łatwo jest zrezygnować z uzależnienia, które towarzyszyło przez ileś lat — nie da się tego zrealizować z dnia na dzień, dlatego dla dobra dziecka, warto postarać się odstawić wszystkie używki, gdyż ich spożywanie może mieć wpływ na kształtujący się układ nerwowy, którego nieprawidłowy rozwój może utrudnić adaptację Malucha w późniejszym życiu. Wszystkie używki takie jak papierosy, alkohol oraz narkotyki, mogą spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie Dziecka, co może mieć przełożenie na całe jego późniejsze funkcjonowanie. Ponadto dobrze jest zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości i umiejętności przyszłej Mamy — ćwiczenia pomogą na wyregulowanie hormonów oraz redukcję stresu.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania z ofertą USG 3D, 4D ciąży, która będzie dobrym uzupełnieniem w procesie dbania o prawidłowy przebieg rozwoju Dziecka.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także