Badanie stopy

Badanie stopystopa jako narząd przenoszący ciężar ciała na podłoże bywa często uszkadzana lub przeciążana. Do częstych urazów powstałych na tym tle należą złamania zmęczeniowe oraz naderwania ścięgien ( szczególnie w okolicy palucha ) a także przerwania więzadeł międzykostnych. Wykrycie zmian tego rodzaju możliwe jest w badaniu USG w którym można ocenić zarówno złamania zmęczeniowe jak i uszkodzenia tkanek miękkich chociaż potwierdzenie i określenie zakresu uszkodzenia elementów kostnych wymaga najczęściej wykonania badania Rezonansu magnetycznego. Inna grupa schorzeń z przewlekłego przeciążenia – jak zapalenia ścięgien czy zmiany zwyrodnieniowo degeneracyjne nerwów ( nerwiak Mortona) może być z powodzeniem oceniany w badaniu USG i rzadko konieczne jest badania MR w celu poszerzenia diagnozy.

Badanie polega na przesuwaniu specjalnej głowicy ( tzw. sondy ) po skórze pacjenta zwilżonej żelem, nie jest bolesne czy nie przyjemne i nie wymaga przygotowania. Bardzo ważnym elementem jest badanie dynamiczne podczas którego można oceniać przesuwanie się ścięgien i ich stabilność w pochewkach.

Nasi lekarze:

Rafał Obuchowicz

Rafał Obuchowicz

dr n. med. Specjalista Radiolog z tytułem doktora

Moje zainteresowania skupiają się wokół diagnostyki stawów i tkanek miękkich technikami ultrasonografii oraz rezonansu magnetycznego. Jestem autorem licznych publikacji naukowych oraz szkoleń w zakresie diagnostyki obrazowej prowadzonych dla lekarzy ortopedów i radiologów.

Mateusz Ciecior

Mateusz Ciecior

lek. med. Specjalista z zakresu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

Ukończyłem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Wydział Lekarski. Zajmuję się wykonywaniem i interpretacją badań USG, MR i opisem badań RTG. Od 2014 prowadzę kursy USG oraz ćwiczenia i wykłady dla studentów CMUJ z przedmiotu Radiologia. Z placówką ULTRAGEN współpracuję od 2015.

Jakub Cetnarski

Jakub Cetnarski

lek. med. Specjalista Chirurgii Ortopedycznej i Urazowej.

Ukończyłem Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałem w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Swoją wiedzę rozszerzałem poprzez liczne szkolenia z zakresu ultrasonografii narządu ruchu oraz kursach w zakresie traumatologii i urazów wielonarządowych.

Maciej Widliński

Maciej Widliński

lek. med. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Maciej Widliński – ZnanyLekarz.pl