Reumatologia
Poradnia reumatologiczna zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu kostno- stawowego, chorobami zapalnymi tkanki łącznej oraz zaburzeniami metabolizmu tkanki kostnej.
Do najczęstszych schorzeń diagnozowanych i leczonych przez reumatologa należą:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- osteoporoza i następstwa niedoboru witaminy D
- dna moczanowa
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- toczeń układowy
- twardzina układowa
- zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe
- polimialgia reuamtyczna
- mieszana choroba tkanki łącznej
- łuszczycowe zapalenie stawów
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- odczynowe zapalenia stawów (np. po przebytych zakażeniach dróg oddechowych lub moczowych)
- zapalenie stawów w przebiegu boreliozy (choroby rozwijającej się w wyniku ukąszenia zarażonego kleszcza)
Jest najczęstszą autoimmunologiczną chorobą reumatyczną. Pozostawione bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia stawów. Szybkie postawienie rozpoznania i włączenie odpowiedniej terapii prowadzi do zahamowania lub znacznego spowolnienia uszkodzenia stawów i pozwala utrzymać sprawność fizyczną porównywalną do osób zdrowych.
To najczęstsze zapalenie stawów u mężczyzn. Jest związana z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi. Przebiega najczęsciej pod postacią nawracającego co kilka tygodni lub miesięcy ostrego zapalenia stawu, najczęściej palucha i objawia się bardzo silnym bólem, zaczerwienieniem skóry i obrzękiem. Objawy ustępują zazwyczaj po kilku–kilkunastu dniach. Z czasem epizody zapalenia stawu są coraz częstsze doprowadzając do zniszczenia stawu. Wcześnie włączone leczenie zapobiega wystąpieniu kolejnych nawrotów zapalenia i niszczenia stawu.
Jest chorobą prowadzącą do osłabienia wytrzymałości kości, czego najgroźniejszym powikłaniem jest złamanie kości po zadziałaniu niewielkiej siły.
Najczęściej łamią się kości udowe i trzony kręgów. Diagnostykę osteoporozy powinno rozpocząć się u kobiet po menopauzie i mężczyzn po 70 roku życia, zwłaszcza palących tytoń, nadużywających alkoholu, leczonych ponad 3 miesiące kortykosterydami, bardzo szczupłych, z przebytym złamaniem lub złamaniem u rodziców, chorujących na reumatoidalne zapenie stawów.
Charakteryzuje się długotrwałym bólem stawu, ograniczeniem ruchomości stawu czasem obecnością płynu w stawie (najczęściej kolanowym). Choroba rozwija się powoli, postępuje niezależnie od leczenia, nigdy się nie cofa, leczenie może wpływać korzystnie na zmniejszenie bólu i spowolnienie zniekształcenia stawów.
Nasi lekarze:
Zofia Guła
lek. med. Specjalista Reumatolog
Jestem absolwentka Collegium Medicum UJ, Wydział Lekarski. W 2014 r. uzyskałam specjalizację z chorób wewnętrznych, następnie uzyskałam specjalizację z reumatologii. Od 2015 r. pracuję na stanowisku asystenta w Zakładzie Reumatologii i Balneologii UJ CM, gdzie prowadzę działalność dydaktyczną i naukową. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób reumatycznych.
Skontaktuj Się Z Nami
Zadzwoń do nas lub skorzystaj z formularza obok