Wiele kobiet zmaga się z problemami i infekcjami intymnymi. Mogą pojawić się one i ustępować samoistnie, niezależnie od aktywności seksualnej u kobiet. Niemniej, zawsze warto skonsultować drażniące i uciążliwe objawy ze specjalistą, nawet jeżeli samodzielnie przeminą. Jakie można wyróżnić rodzaje infekcji intymnych i jak się przed nimi bronić?
Objawy występowania infekcji intymnych
Najczęstszymi objawami infekcji intymnych jest pieczenie okolic intymnych, uciążliwe i charakterystyczne upławy, świąd, a także ból podczas stosunku seksualnego. Przyczyny infekcji mogą być różne. Z reguły objawy towarzyszące infekcji są efektem zakażenia grzybiczego lub bakteryjnego.
Rodzaje infekcji intymnych
Do najczęstszych infekcji intymnych, które występują u kobiet, zaliczamy:
- rzęsistkowicę,
- waginozę bakteryjną,
- grzybicę,
- chlamydiozę,
- opryszczkę narządów płciowych.
Przyczyny powstawania infekcji mogą być różne, na przykład nieprawidłowe nawyki higieniczne, suchość pochwy, a także stres.
Jak zapobiegać powstawaniu infekcji intymnych?
Podstawową zasadą jest wzmocnienie naturalnej ochrony, a także utrzymanie właściwej równowagi mikrobiologicznej. Można zrobić to, stosując metabolity, lub żywe i zdrowe bakterie Lactobacillus, powstające w produktach nabiałowych, na przykład w kefirze, jogurtach lub kwaśnym mleku.
Nie można zapominać także o prawidłowej higienie intymnej na co dzień. Do umycia okolic intymnych należy stosować delikatne emulsje, chroniące te wrażliwe miejsca. Należy także osuszać je osobnym ręcznikiem lub chusteczkami higienicznymi. Dodatkowo nie wolno używać cudzych ręczników ani innych przyborów toaletowych, a noszona bielizna powinna być wykonana z naturalnych włókien, które umożliwiają wymianę powietrza. Konieczne jest również zachowanie szczególnej ostrożności na basenach lub w saunie — to siedlisko grzybów i innych bakterii.
Zawsze należy pamiętać także o używaniu jednorazowych podkładek higienicznych w publicznych toaletach!
Pierwsze objawy
W momencie wystąpienia pierwszych objawów warto zareagować skoncentrowanymi metabolitami bakterii. Można skorzystać wówczas z żeli lub probiotyków doraźnych. Te drugie sprawdzą się również podczas ciąży, menopauzy lub antybiotykoterapii, kiedy konieczne jest wzmocnienie mikroflory i równowagi mikrobiologicznej. Każda infekcja intymna wymaga indywidualnego podejścia i sposobu leczenia. Kiedy objawy nie ustępują, koniecznym jest skorzystanie z pomocy lekarza.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną internetową oraz skorzystania z naszej oferty ginekologicznej!